Archiwa

Węglowodany, charakterystyka

Węglowodany- to najważniejsze źródło energii dla naszego organizmu, pełnią jednocześnie wiele funkcji fizjologicznych w naszym organizmie, takich jak regulacja metabolizmu, w tym białek, dobroczynny wpływ na florę bakteryjną i nabłonek jelit, regulacja poziomu sytości i …

Czytaj więcej

Ssaki, charakterystyka kręgowców

Ssaki to zwierzęta z grupy kręgowców, których nazwa pochodzi od najbardziej charakterystycznej cechy dla tych zwierząt, czyli od karmienia swych młodych mlekiem produkowanym przez gruczoły mlekowe występujące u samic. Innymi ważnymi cechami charakterystycznymi dla ssaków …

Czytaj więcej

Ptaki, charakterystyka

Ptaki to zwierzęta stałocieplne należące do kręgowców. Jest to jednocześnie najbardziej zróżnicowana gromada spośród wszystkich lądowych kręgowców. Zróżnicowanie to widać zwłaszcza na przykładzie rozmiarów osiąganych przez poszczególne gatunki, których wielkość waha się od 5 cm, …

Czytaj więcej

Strunowce, charakterystyka

Strunowce-to jeden z bardziej zróżnicowanych typów zwierząt. Należą do niego zwierzęta dwubocznie symetryczne. Strunowce mają strunę grzbietową(stanowiącą wewnętrzny szkielet osiowy), cewkowaty układ nerwowy, szczeliny skrzelowe w gardzieli, układ pokarmowy i serce po brzusznej stronie ciała …

Czytaj więcej

Rośliny okrytonasienne, chaakterystyka

Rośliny okrytonasienne to najliczniejsza grupa roślin znajdujących się na naszej planecie, bowiem liczą one aż 250-300 tysięcy gatunków. Zdarzają się gatunki, które wykształcają zdrewniałe łodygi, przeważnie jednak grupę tą stanowią rośliny zielone. Rośliny te charakteryzują …

Czytaj więcej

Rośliny nagonasienne, charakterystyka

Rośliny nagonasienne to organizmy wieloletnie posiadające zdrewniałą łodygę, które charakteryzują się dużym wtórnym przyrostem na grubość, czego przyczyną jest działanie miazgi. Rośliny te w przeważającej liczbie przypadków wykształcają liście o postaci igły lub też podzielonego …

Czytaj więcej

Tkanka mięśniowa, charakterystyka

Tkanka mięśniowa w grupie kręgowców, która pochodzi od mezodermy. Jest jedną z podstawowych tkanek. Zbudowana jest z włókien mięśniowych składających się z miocytów. Posiadają one zdolność kurczenia się, dzięki czemu kręgowce mogą się między innymi …

Czytaj więcej

Tkanka łączna, charakterystyka

Tkanka łączna to najbardziej zróżnicowana tkanka jak występuje w organizmach zwierzęcych. W jej skład zawsze wchodzą komórki oraz istota międzykomórkowa. Zadaniem tej tkanki jest spajanie różnych typów pozostałych tkanek, zapewniać podporę dla narządów a także …

Czytaj więcej

Tkanka nerwowa, charakterystyka

Tkanka nerwowa tworzona jest przez zbiór wyspecjalizowanych komórek, które powstały z ektodermy. Zadaniem ich jest odbieranie bodźców ze świata zewnętrznego oraz przewodzenie impulsów nerwowych. W skład neuronu wchodzą dwa rodzaje wypustek: krótkie dendryty oraz pojedynczą …

Czytaj więcej

Płazy, charakterystyka

Płazy to zwierzęta należące do gromady kręgowców. Są to zwierzęta ziemno wodne, czyli przystosowane do życia zarówno na lądzie jak i w wodzie. Ich ciała pokryte są cienką skórą pozbawioną łusek (wyjątkiem są płazy beznogie), …

Czytaj więcej

Gąbki, charakterystyka bezkręgowców

Gąbki to prymitywne zwierzęta o bez tkankowej budowie żyjące wyłącznie w wodzie. Ich kształt jest nieregularny i zmienny. Zalicza się je do najstarszych organizmów wielokomórkowych – organizmy żywe o zbliżonej formie występowały już prawie dwa …

Czytaj więcej

Płazińce, charakterystyka

Płazińce to zwierzęta o bardzo prymitywnej budowie. Są to bezkręgowce często zwane robakami płaskimi, czego przyczyną jest ich budowa, która jest dwubocznie symetryczna, a ich ciała są spłaszczone grzbietobrzusznie. Do płazińców zalicza się trzy podstawowe …

Czytaj więcej

Obleńce, charakterystyka

Obleńce inaczej zwane robakami obłymi to bezkręgowce, których cecha charakterystyczną jest nieczłonowany, wydłużony i kulisty przekrój ciała. Przedstawicielami tej grupy są owsiki, włosienie spiralne lub glisty ludzkie. Dzięki nowoczesnej technologii udało się wykazać brak pokrewieństwa …

Czytaj więcej

Pierścienice, charakterystyka

Pierścienice to zwierzęta zaliczane do bezkręgowców, które posiadają wydłużone ciało zbudowane z pierścieni. Są to zwierzęta pierwouste, zaliczane do lafotrochorowców. Można je spotkać głównie w morzach, wodach śródlądowych, a także w glebie lub ściółce w …

Czytaj więcej

Mięczaki, charakterystyka

Mięczaki to zwierzęta będące po stawonogach najliczniejszą grupą, uważa się, że liczba żyjących gatunków oscyluje w okolicy 130 tysięcy. Są to zwierzęta o bardzo zróżnicowanej morfologii i rozmiarach. Ich nazwa pochodzi od łacińskiego słowa molluscus …

Czytaj więcej