Archiwa

Ssaki, charakterystyka kręgowców

Ssaki to zwierzęta z grupy kręgowców, których nazwa pochodzi od najbardziej charakterystycznej cechy dla tych zwierząt, czyli od karmienia swych młodych mlekiem produkowanym przez gruczoły mlekowe występujące u samic. Innymi ważnymi cechami charakterystycznymi dla ssaków …

Czytaj więcej

Ptaki, charakterystyka

Ptaki to zwierzęta stałocieplne należące do kręgowców. Jest to jednocześnie najbardziej zróżnicowana gromada spośród wszystkich lądowych kręgowców. Zróżnicowanie to widać zwłaszcza na przykładzie rozmiarów osiąganych przez poszczególne gatunki, których wielkość waha się od 5 cm, …

Czytaj więcej

Strunowce, charakterystyka

Strunowce-to jeden z bardziej zróżnicowanych typów zwierząt. Należą do niego zwierzęta dwubocznie symetryczne. Strunowce mają strunę grzbietową(stanowiącą wewnętrzny szkielet osiowy), cewkowaty układ nerwowy, szczeliny skrzelowe w gardzieli, układ pokarmowy i serce po brzusznej stronie ciała …

Czytaj więcej

Jamochłony, charakterystyka

Jamochłony to bezkręgowce żyjące w wodach, do których należą parzydełkowce i żebropławy. Organizmy te to ponad 10 tysięcy gatunków. Nazwa „jamochłony” została im przypisana z powodu budowy ich ciała. Sądzono, że jamy tych organizmów mają …

Czytaj więcej

Płazińce, charakterystyka

Płazińce to zwierzęta o bardzo prymitywnej budowie. Są to bezkręgowce często zwane robakami płaskimi, czego przyczyną jest ich budowa, która jest dwubocznie symetryczna, a ich ciała są spłaszczone grzbietobrzusznie. Do płazińców zalicza się trzy podstawowe …

Czytaj więcej

Obleńce, charakterystyka

Obleńce inaczej zwane robakami obłymi to bezkręgowce, których cecha charakterystyczną jest nieczłonowany, wydłużony i kulisty przekrój ciała. Przedstawicielami tej grupy są owsiki, włosienie spiralne lub glisty ludzkie. Dzięki nowoczesnej technologii udało się wykazać brak pokrewieństwa …

Czytaj więcej

Pierścienice, charakterystyka

Pierścienice to zwierzęta zaliczane do bezkręgowców, które posiadają wydłużone ciało zbudowane z pierścieni. Są to zwierzęta pierwouste, zaliczane do lafotrochorowców. Można je spotkać głównie w morzach, wodach śródlądowych, a także w glebie lub ściółce w …

Czytaj więcej

Mięczaki, charakterystyka

Mięczaki to zwierzęta będące po stawonogach najliczniejszą grupą, uważa się, że liczba żyjących gatunków oscyluje w okolicy 130 tysięcy. Są to zwierzęta o bardzo zróżnicowanej morfologii i rozmiarach. Ich nazwa pochodzi od łacińskiego słowa molluscus …

Czytaj więcej

Szkarłupnie, charakterystyka

Szkarłupnie to zwierzęta bezkręgowe wtóroustne charakteryzujące się wtórną symetrią pięciopromienną. Ich ciało posiada wapienny szkielet oraz niespotykany u innych zwierząt układ ambulakralny, który spełnia funkcję lokomocyjną, dotykową ale również w pewnym stopniu wydalniczą i oddechową. …

Czytaj więcej