Atom – definicja, teorie

Atom – definicja teorie. Atom to najmniejsza część pierwiastka chemicznego zachowująca jeszcze jego własności. Termin został wprowadzony przez starożytnych Greków na określenie najmniejszej niepodzielnej cząstki materii.(z greckiego ἄτομος − átomos od α-, „nie-” + τέμνω − temno, „ciąć”).

 

Idea istnienia niepodzielnych składników materii pojawiła się już w pismach starożytnych filozofów indyjskich i greckich.Pierwszą atomistyczną teorię materii głosili Leukippos i Demokryt z Abdery (V – IV w. p.n.e.). W XVII i XVIII wieku chemicy potwierdzili te przypuszczenia, identyfikując pierwiastki chemiczne i pokazując, że reagują one ze sobą w ściśle określonych proporcjach i prawach. Koncepcja atomu jako pierwiastka pochodzi od Johna Daltona (pocz. XIX w.) W XIX wieku odkryto także ruchy Browna, będące pośrednim dowodem ziarnistości materii. Na początku XX wieku fizycy odkryli wewnętrzną strukturę atomów, udowadniając tym samym, że są one podzielne. Teorie mechaniki kwantowej pozwoliły stworzyć matematyczne modele wnętrza atomu

 

Atom składa się z jądra o dodatnim ładunku elektrycznym, w którym skupiona jest większość całej masy atomu i otaczających jądro elektronów o ładunkach ujemnych. Pomiędzy elektronami a jądrem w atomie działają siły przyciągania elektrostatycznego. Jądro atomu zbudowane jest z nukleonów: protonów i neutronów, między którymi działają tzw. siły jądrowe. Liczba protonów określa ładunek jądra. Właściwości atomu (rodzaj pierwiastka chemicznego) określa liczba atomowa Z, równa liczbie protonów w jądrze. Sumę protonów i neutronów w jądrze atomu określa liczba masowa A. Atomu tego samego pierwiastka mogą różniące się masą – co spowodowane jest różną zawartością neutronów w jądrze atomu – stanowią izotopy danego pierwiastka. Znanych jest 118 pierwiastków spośród których tylko pierwiastki o Z od 1 do 83 mają stabilne izotopy (jest ich 273).

 

W kwantowej teorii atomu stan poszczególnych elektronów opisują funkcje falowe, scharakteryzowane 4 liczbami kwantowymi. Główna liczba kwantowa n przyjmuje wartości całkowite (począwszy od 1) i określa powłokę elektronową, na której znajduje się elektron. Powłoki te oznaczone są kolejno (poczynając od powłoki najbliższej jądra) literami K, L, M, N, O, P, Q. Każda powłoka o n większym od 1 składa się z kilku podpowłok elektronowych, określonych orbitalną (poboczna) liczbą kwantową l, która przyjmuje wartości całkowite od 0 do n-1. Kolejnym wartościom liczby kwantowej l odpowiadają podpowłoki elektronowe oznaczone literami s, p, d, f. Trzecia liczba kwantowa – magnetyczna liczba kwantowa m przyjmuje (dla danego l) 2l+1 wartości, czwarta – spinowa liczba kwantowa s przyjmuje dwie wartości +1/2 i –1/2. Zgodnie z zakazem Pauliego, w danym stanie energetycznym opisanym przez czwórkę liczb kwantowych może znajdować się w atomie tylko jeden elektron, stąd w każdej powłoce może być 2n2 elektronów (w powłokach K, L, M, N, O, P, Q odpowiednio 2, 8, 18, 32, 50, 72, 98; w podpowłokach s, p, d, f – 2, 6, 10, 14 elektronów). Konfigurację elektronową (zapis rozmieszczenia elektronów w poszczególnych powłokach i podpowłokach) opisuje się za pomocą liczb kwantowych n i l.

Filozofia, definicja
Filozofia to termin określający rozważania odnoszące się do istoty oraz struktury bytu. Jest to termin,...
Atena, mitologia grecka
Atena to postać pochodząca z greckiej mitologii. Bogini ta jest patronką mądrości i sprawiedliwości,...
Fiedler Arkady
ARKADY ADAM FIEDLER urodził się 28 listopada 1894 roku w Poznaniu, zmarł 7 marca 1985 roku w Puszczykowie....
Neptun, planeta Układu Słonecznego
Neptun to planeta wchodząca w skład Układu Słonecznego. Jest ona ósmą planetą w kolejności od Słońca....
Kret europejski, podstawowe informacje
Kret europejski jest owadożernym ssakiem zaliczanym do rodziny kretowatych i występującym głównie w Azji...
Metale - definicja
METALE- ziemia zbudowana jest z około 90 różnorodnych substancji, zwanych pierwiastkami. Trzy czwarte...
Dziennikarstwo obywatelskie
Zaletą tego podejścia jest zwiększenie dostępności i demokratyzacji mediów. Dziennikarstwo obywatelskie...
Afrodyta, grecka mitologia
Afrodyta jest jednym z greckich bóstw zamieszkujących Olimp. Jej pochodzenie nie zostało jasno określone,...
Nokturn, malarstwo
Nokturn- (łac. Nocturnus-nocny)- to obraz, którego motywem jest przedstawienie nocnej scenerii przyrody...
Awangarda, sztuka
Awangarda jest swoistym zbiorem pewnych trendów i tendencji obecnych w XX wiecznej sztuce. Tendencje...
Abolicja, definicja
Abolicja to pojęcie z dziedziny polityki prawa. Abolicja oznacza z łaciny zniesienie i oznacza odstąpienie...
Chimera – biologia
Organizmy – chimery występują w świecie roślin jak i zwierząt. W świecie roślin chimery powstają wskutek...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *