Archiwa

Barwa, definicja

Barwa – inaczej kolor; to jedna z podstawowych jakości zmysłowych odbierana za pomocą siatkówki oka, uwarunkowana przyczynami obiektywnymi: długością fali świetlnej i strukturą materialną przedmiotu, na który pada światło, częściowo przezeń pochłaniane lub odbijane. Zatem w …

Czytaj więcej

Temperatura, definicja

  Temperatura to wielkość fizyczna, która zaliczana jest do grona podstawowych parametrów stanu w nauce o energii, jaką jest termodynamika. Wielkość ta jest miarą pozwalającą określić stopień nagrzania ciał. Temperatura to ściśle powiązana wartość ze …

Czytaj więcej

Siła ciążenia, grawitacja

Siła ciążenia lub powszechnie nazywana siła grawitacji to siła, dzięki której wszelkie przedmioty oraz my sami utrzymujemy się na powierzchni Ziemi. Siła ta odpowiedzialna jest za przyciąganie wszystkiego do powierzchni naszej planety.  Siła grawitacji działa …

Czytaj więcej

Magnes, definicja i rodzaje

Magnesy posiadają specyficzne właściwości, z których korzystamy w wielu dziedzinach codziennego życia. Znaleźć magnesy możemy czy to w lodówkach, szafkach, gdzie odpowiedzialne są za zatrzaskiwanie drzwi, czy to w miejscach mniej widocznych takich jak nasze …

Czytaj więcej

Elektrownia, sposób działania i rodzaje

Z energii elektrycznej korzysta większość używanych przez człowieka urządzeń w życiu codziennym. Jeśli nie są zasilane bezpośrednio z sieci to przynajmniej, co jakiś czas za jej pomocą ładowane (telefony komórkowe). By każdy z nas mógł …

Czytaj więcej

Metale – definicja

METALE- ziemia zbudowana jest z około 90 różnorodnych substancji, zwanych pierwiastkami. Trzy czwarte z nich to właśnie metale. Od tysięcy lat ludzie używają metali- mają zastosowanie niemal w każdej dziedzinie ludzkiego życia. Wszystkie metale mają …

Czytaj więcej

ŚWIATŁO – definicja

ŚWIATŁO to rodzaj promieniowania, jakiego źródłem może być wszystko, co świeci na przykład słońce lub lampa. Światło przechodzi przez szkło lub wodę, ale odbija się od przedmiotów nieprzezroczystych. Słońce, żarówki, ekran telewizora czy płomienie ogniska …

Czytaj więcej

Materia – trzy stany skupienia

MATERIA to naukowy termin, który oznacza to, z czego wszystko powstało i nadal istnieje. Materia występuje w trzech stanach skupienia: stałym, ciekłym i gazowym. Pod wpływem ciepła lub zimna substancje mogą zmieniać stan z stałego …

Czytaj więcej

Moc, definicja i wzory

MOC to wartość fizyczna, która określa pracę jaka zostaje wykonana w danym okresie czasu. Biorąc to pod uwagę wyróżnia się moc chwilową jak i średnią. Oblicza się za pomocą odpowiednich wzorów, które odpowiadają określonemu charakterowi …

Czytaj więcej

Energia

Energią nazywa wielkość fizyczną określającą stan układu fizycznego, jak również stan i wzajemne oddziaływanie na siebie ciał, pól i cząsteczek, układów fizycznych, przemiany zarówno chemiczne jak i fizyczne oraz wszelkie procesy mające miejsce w przyrodzie. …

Czytaj więcej

Atom – definicja, teorie

Atom – definicja teorie. Atom to najmniejsza część pierwiastka chemicznego zachowująca jeszcze jego własności. Termin został wprowadzony przez starożytnych Greków na określenie najmniejszej niepodzielnej cząstki materii.(z greckiego ἄτομος − átomos od α-, „nie-” + τέμνω …

Czytaj więcej

Chemia

Chemia (grec. χημεία – chemeia) – nauka badająca naturę i własności substancji, a zwłaszcza przemiany zachodzące pomiędzy nimi. Chemia odkrywa prawa według których atomy łączą się poprzez wiązania chemiczne w mniej lub bardziej trwałe związki …

Czytaj więcej