Marcyś – charakterystyka bohatera ”Dym” M. Konopnickiej, wypracowanie

Marcyś był jednym z bohaterów występujących w noweli Marii Konopnickiej pod tytułem „Dym”.  Marcyś był niezwykłym chłopcem, dla którego matka była najważniejszą i najcenniejszą osobą w życiu. Chłopiec pomagał jej zatrudniając się w pobliskiej fabryce jako kotłowy. Spędzał tam większość swojego czasu, a matka zajmowała się domem i czekała na niego z ciepłym posiłkiem. Marcyś był odpowiedzialnym i dobrym chłopcem. Nigdy nie narzekał na swój los, ciężko pracował, by dopomóc matce. Spędzał z nią krótkie chwile, bo większość czasu przebywał w fabryce. Pomimo ciężkiego losu, Marcyś był pogodnym i radosnym dzieckiem. Często się śmiał, nucił wesołe piosenki, podskakiwał w rytm nuconych piosenek. Tak naprawdę przerażenie czy smutek chłopca widać tylko raz, gdy przyśnił mu się koszmarny sen, w którym w chłopca uderzył piorun.

Wypracowanie zawiera  401 wyrazów / 2586 znaków.

Charakterystyka dotyczy Marcysia, jednego z bohaterów występujących w noweli „Dym” autorstwa Marii Konopnickiej. Chłopiec był półsierotą wychowywała, go matka. Oboje mieszkali w bardzo skromnej izdebce tuż przy fabryce, w której Marcyś pracował jako kotłowy.

Marcyś to „wysoki, smukły, gibki chłopak w granatowej płóciennej bluzie, spiętej skórzanym pasem, w lekkiej furażerce na jasnych włosach, z szeroko owiniętym na szyi kołnierzem.”

Każdy dzień chłopca wyglądał tak samo, pracował od rana do wieczora, siedem dni w tygodniu, a do domu wpadał na dwa posiłki w przerwie obiadowej i po pracy na kolację. Zdawał matce relacje z minionego dnia i kładł się zmęczony spać.

Marcyś był dobrym chłopcem i kochającym synem. Nigdy nie narzekał na swój los, wspierał matkę i starał się jej pomóc, jak najlepiej umiał. Ciężko pracował w fabryce, był pracownikiem sumiennym i oddanym. Był obowiązkowy, punktualny i solidnym. „Z podwójnym tedy zapałem dorzucał na palenisko świeżą szuflę węgla i podczas kiedy palacz po głowie się drapał, on stojąc jedną nogą na podmurowaniu, zwinny i giętki, za dwóch nastarczał w robocie.” Bardzo lubił swoją pracę i dobrze ją wykonywał.

Marcyś był bardzo dojrzałym dzieckiem, bardzo kochał swoją matkę i nie chciał jej nastręczać problemów. Pracował całymi dniami, nigdy nie narzekał na głód czy zmęczenie. Nigdy też nie obwiniał jej za los, jaki wiedli. Często myślał o swojej matce w pracy, kiedy to spoglądał na okna izdebki, w której mieszkał. Wiedział bowiem, że tam matka przygotowuje dla niego ciepły i smaczny posiłek.

Pomimo ciężkiego losu, Marcyś był pogodnym i radosnym dzieckiem: „razem z tą młodą, silną postacią wstępowało w progi izdebki wesele, śmiech i swoboda.” Często się śmiał, nucił wesołe piosenki, podskakiwał w rytm nuconych piosenek. Był też skory do żartów i niewinnych psot. Tak naprawdę przerażenie czy smutek chłopca widać było tylko raz, gdy przyśnił mu się koszmarny sen, w którym w chłopca uderzył piorun.

Marcyś i jego matka, pomimo wielkiej biedy wiedli szczęśliwe i spokojne życie, do dnia, w którym wydarzyła się ogromna tragedia. W fabryce doszło do wybuchu, w którym tragicznie zginął Marcyś. Dla matki była to przeogromna i niewyobrażalna strata. Zginął jej ukochany, pierworodny syn, jedyna miłość, wsparcie i towarzysz.

Marcyś to niezwykły bohater. To dziecko o wielkim i dobrym sercu. To dziecko, z którego każda matka byłaby dumna. Był bardzo pomocny, szczery, wrażliwy i dobry. To dla niej był gotów do największych poświeceń. Dla matki był w stanie zrobić wszystko. Nigdy nie narzekał, ciężko pracował dla siebie i matki.

Aragorn - „Władca pierścieni” – wypracowanie
Aragorn jest jednym z bohaterów trylogii J. R. R. Tolkiena pod tytułem „Władca pierścieni”. Jest synem Arathorna i prawowitym dziedzicem tronu...
Pospolite ruszenie” interpretacja wiersza, Wacław Potocki
„Pospolite ruszenie” analiza wiersza Wacława Potockiego Wacław Potocki jako szlachcić świadomy sytuacji Polski, poruszał w swych utworach tematykę...
Obraz wsi w epoce renesansu, wypracowanie
Obraz wsi w epoce renesansu. W Polsce epoka swój początek miała za czasów panowania Jagiellonów od końca XV wieku do lat trzydziestych XVII wieku....
Dziwa – charakterystyka postaci „Stara baśń”, wypracowanie
Dziwa jest bohaterką powieści J. I. Kraszewskiego pot tytułem „Stara baśń”. Była najmłodszą córką starego Wisza i Jagi, „najpiękniejszą i najukochańszą,...
Soplicowo jako centrum polszczyzny, Pan Tadeusz
Soplicowo jako „ centrum polszczyzny” w „ Panu Tadeuszu”.   Każdy z nas szuka swojego miejsca na ziemi. Miejsca, gdzie będzie czuł się dobrze...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *