Violet Beauregarde – charakterystyka postaci „Charlie i fabryka czekolady”

Charakterystyka Violet Beauregarde, będącej jedną z bohaterek występujących w książce R. Dahla „Charlie i fabryka czekolady”. Violet była dziewczynką, która całymi dniami żuła gumę.

Pragnęła pobić wszystkie rekordy związane z żuciem gumy. Była niewychowana i pyskata. Była również zbyt pewna siebie. Uważała, że sama wie, co dla niej najlepsze. Była jednym z pięciorga dzieci, które wygrały Złoty Talon upoważniający do zwiedzenia największej na świecie fabryki czekolady. To tam przeżyła niezwykłą przygodę i naraziła siebie na niebezpieczeństwo. Zapragnęła bowiem spróbować gumy o trzydaniowym smaku, wyprodukowanej przez pana Wonkę. Miała ona smak zupy pomidorowej, befsztyku i placka jagodowego. Gdy wzięła ją do buzi i zaczęła żuć, dziewczynka zaczęła robić się fioletowa i rozdęła się jak wielki fioletowy balon albo ogromnych rozmiarów jagoda, a potem wzniosła się aż do sufitu.

Wypracowanie zawiera  306 wyrazów / 2104 znaki.

Violet Beauregarde była jedną z bohaterek powieści R. Dahla „Charlie i fabryka czekolady”. Była jednym z pięciorga dzieci, które wygrały Złoty Talon upoważniający do zwiedzenia największej na świecie fabryki czekolady. To tam przeżyła niezwykłą przygodę i naraziła siebie na niebezpieczeństwo.

Violet była niewychowaną dziewczynką, całymi dniami żującą gumę. Była zbyt pewna siebie i pyszna. Uważała, że sama wie, co dla niej najlepsze. Pragnęła pobić wszystkie rekordy związane z żuciem gumy. Miała przerost ambicji. Bywała  irytująca i czasem bezczelna, czuła się lepsza od innych. Uważała się za doskonałą sportsmenkę w dziedzinie żucia gumy. Była wysportowana.

W fabryce czekolady pokazała się ze złej strony. Była nieposłuszna i niezdyscyplinowana, To z tego powodu popadła w niemałe tarapaty. Zapragnęła bowiem przetestować trzydaniową gumę pomysłu pana Wonki. Jednak on odradzał jej ten pomysł, bo produkt nie był dokładnie przetestowany i mogą wystąpić nieprzewidziane efekty. Violet jednak nie posłuchała rad i zaczęła żuć gumę. Miała ona smak zupy pomidorowej, befsztyku i placka jagodowego. Gdy wzięła ją do buzi i zaczęła żuć, dziewczynka zaczęła robić się fioletowa i rozdęła się jak wielki fioletowy balon albo ogromnych rozmiarów jagoda, a potem wzniosła się aż do sufitu. Jedynym sposobem na sprowadzenie dziewczynki na dół było zabranie jej do Hali Soczystej i wyciśnięcie z niej soku. Rodzice byli przerażeni tą myślą, ale pragnęli odzyskać dziecko. Violet udało się przywrócić do normalnej postaci, jednak jej skóra pozostała fioletowa. Była giętka i rozciągliwa niczym guma, którą żuła całymi dniami.

To była nauczka dla bohaterki za jej nieposłuszeństwo, bezmyślność i głupotę. Nie posłuchała rad pana Wonki i skończyła jak ogromna fioletowa jagoda. Sama przez swoją pychę i ambicję naraziła się na tę przygodę. Gdyby okazała posłuszeństwo i odrobinę rozsądku z pewnością nie doszłoby do tej sytuacji.

Swoim zachowaniem i postępowaniem Violet udowodniła, że nie zasłużyła na nagrodę pana Wonki. Była nieodpowiedzialna i nierozsądna. Nie potrafiła uszanować poleceń właściciela fabryki.


Dodatkowe materiały:

Violet Beauregarde, postać z “Charliego i fabryki czekolady” autorstwa Roalda Dahla, jest klasycznym przykładem postaci z moralitetu, która służy jako ostrzeżenie przed nadmierną pewnością siebie i brakiem posłuszeństwa. Jej obsesja na punkcie żucia gumy i pragnienie bycia najlepszą w tej dziedzinie są wyraźnymi cechami charakteru, które prowadzą do jej upadku. Jej nieposłuszeństwo i ignorowanie ostrzeżeń Willy’ego Wonki stają się jej zgubą, co jest ważną lekcją dla młodych czytelników. Transformacja Violet w ogromną fioletową jagodę jest symbolicznym przedstawieniem konsekwencji jej zachowania.

Jej postać odzwierciedla wiele negatywnych cech: pyszałkowatość, nadmierną pewność siebie, brak posłuszeństwa i niewychowanie. Ciekawym aspektem jest to, jak Dahl używa przerysowania i humoru, aby przekazać ważne lekcje życiowe. Violet, mimo że jest postacią fikcyjną, staje się przestrogą przed negatywnymi skutkami pewnych zachowań. Jej historia, choć przesadzona, ma realne znaczenie edukacyjne.

Kilka pytań i odpowiedzi:

Pytanie: Jaka była Violet Beauregarde?
Odpowiedź: Violet Beauregarde, postać z “Charliego i fabryki czekolady” Roalda Dahla, była samozachwyconą, pyszną dziewczynką, która miała obsesję na punkcie żucia gumy. Jej charakter charakteryzował się nadmierną pewnością siebie, brakiem posłuszeństwa i dążeniem do bicia rekordów w żuciu gumy.

Pytanie: Jak ma na nazwisko Charlie z fabryki czekolady?
Odpowiedź: Nazwisko głównego bohatera, Charliego, w “Charlie i fabryka czekolady” to Bucket.

Pytanie: Jak wygląda Charlie z fabryki czekolady?
Odpowiedź: Charlie Bucket jest opisany jako skromny, ubogi chłopiec. W książce nie ma szczegółowego opisu jego wyglądu, ale zazwyczaj przedstawiany jest jako szczupły i o dość skromnym ubiorze, odzwierciedlającym trudną sytuację finansową jego rodziny.

Pytanie: O co chodzi w “Charlie i fabryka czekolady”?
Odpowiedź: “Charlie i fabryka czekolady” to opowieść o ubogim chłopcu imieniem Charlie Bucket, który wygrywa Złoty Bilet umożliwiający mu wizytę w tajemniczej fabryce czekolady Willy’ego Wonki. Książka opowiada o przygodach Charliego i innych dzieci, które wygrywają bilet, a także zawiera moralne przesłanie o znaczeniu dobrego charakteru i zachowania.

Pytanie: Gdzie pracował pan Bucket?
Odpowiedź: Pan Bucket, ojciec Charliego, pracował w fabryce zębatek, gdzie skręcał zębatki.

Pytanie: W czym Charlie znalazł złoty talon?
Odpowiedź: Charlie znalazł Złoty Bilet w owinięciu jednej z tabliczek czekolady Wonki, którą kupił za znalezione pieniądze.

Pytanie: Kim był ojciec pana Wonki?
Odpowiedź: Ojciec pana Wonki, Wilbur Wonka, był dentystą, co wpłynęło na późniejszą fascynację Willy’ego czekoladą i słodyczami.

Pytanie: Jaki jest Augustus Gloop?
Odpowiedź: Augustus Gloop, jedna z postaci w “Charlie i fabryka czekolady”, jest przedstawiony jako niepoprawny łasuch i chciwiec, który z powodu swojej zachłanności wpada do rzeki czekoladowej w fabryce Wonki.



„Janko Muzykant” H. Sienkiewicza - wypracowanie: Analiza społeczeństwa polskiego
Obraz społeczeństwa w noweli „Janko Muzykant” H. Sienkiewicza Dziecko kojarzy się przede wszystkim z niewinnością i bezradnością. Rodząc się...
"Nie - Boska komedia" Z. Krasińskiego - na czym polega tragizm Hrabiego Henryka?
Pamiętaj, że wypracowanie możesz pobrać wyłącznie do użytku własnego i nie posiadasz do niego praw majątkowych. Dalsza odsprzedaż lub umieszczanie...
Wypracowanie „Ferdydurke” W. Gombrowicza - ironia, groteska, tragizm
Ironia, groteska, tragizm jako wymowa utworu W. Gombrowicza w „Ferdydurke” Tragizm, groteska, ironia to znacznie różniące się środki literackie,...
„Daremne żale”, „Nad głębiami”, „Do młodych” – Adam Asnyk
„Daremne żale” Jest to bardzo meliczny i zrytmizowany utwór literacki. Autor kieruje go do ludzi, a konkretnie tych rozżalonych, niepotrafiących...
Czerwony Kapturek – charakterystyka postaci H. Januszewskiej
Czerwony Kapturek to tytułowa postać książki Hanny Januszewskiej. Mieszka ona wraz z rodzicami w małym domku pod lasem. Mama zajmuje się domem,...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *