Krasnoludy – charakterystyka bohaterów J. R. R. Tolkiena

Poniższe wypracowanie stanowi charakterystykę Krasnoludów, postaci stworzonych przez J. R. R. Tolkiena. Krasnoludy występują w obu powieściach pisarza „Władca pierścieni”, jak i w „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Są to istoty niewysokie, ale wyższe od Hobbitów. Cechuje je niezwykła siła i pracowitość. Są doskonałymi rzemieślnikami: kowalami, złotnikami. Potrafią stworzyć wspaniałą broń, ale i piękną biżuterię. Charakteryzuje je miłość do skarbów i cennych kruszców. To oni są założycielami miasta Dal, które zniszczył potężny smok Smaug i przejął ich skarby. Jednym z przedstawicieli tego rodu jest Thorin Dębowa Tarcza, silny i waleczny krasnolud, który brał udział w bitwie Pięciu Armii i poległ w walce. Był niezwykle uparty i wytrwały, ale i chciwy. Nie chciał podzielić odzyskanego skarbu na wszystkich wojowników. Nieco inny charakter miał Gimli, który był dobry, uczciwy i wierny. I chociaż nie przepadał za elfami, to jednak zaprzyjaźnił się z Legolasem, z którym brał udział w wielu bitwach, walcząc ramię w ramię.

 

Wypracowanie zawiera  397 wyrazów / 2771 znaków.

Krasnoludy ukazane przez J. R. R. Tolkiena są jedną z ras zamieszkujących Śródziemie. Są to istoty niskie, ale wyższe od Hobbitów.

To one były założycielami miasta Dal, które z czasem został kompletnie zniszczone przez potężnego smoka, Smauga, który zagarnął cały ich skarb.

Są to istoty tajemnicze, skryte, chętnie strzegące swoich tajemnic i obyczajów.

Krasnoludy cechuje niezwykła siła i pracowitość. Są mężne, dobrze zbudowane i umięśnione.  Noszą długie brody i niezbyt kolorowe odzienie. Wyglądają dostojnie i władczo. Zazwyczaj wyposażone są w topory, ich ulubioną broń. Ich oręże niekiedy posiada właściwości magiczne.

Są doskonałymi rzemieślnikami: kowalami, złotnikami. Potrafią stworzyć wspaniałą broń, ale i piękną biżuterię. Charakteryzuje je miłość do skarbów i cennych kruszców. Są również doskonałymi budowniczymi. Potrafią umiejętnie zagospodarować każdą niemal jaskinię czy grotę. Budują wspaniałe siedliska i mieszkania. Potrafią doskonale zorganizować sobie pracę i czas wolny. Nie stronią od zabaw i hulanek. Lubią dobrze zjeść i napić się dobrego trunku.

Są również wielkimi wojownikami pomimo niskiego wzrostu. Mają waleczne serca i odważne dusze. Są nieprzelęknieni i dzielni. Potrafią pójść na służbę wojskową w imię dobra i pokoju. W walce są wytrwali i mężni, chociaż potrafią narzekać na warunki, w jakich niekiedy się znajdują. Bywają marudni i złośliwi.

Jednym z przedstawicieli tego rodu jest Thorin Dębowa Tarcza, silny i waleczny krasnolud, który brał udział w bitwie Pięciu Armii i poległ w walce. Był niezwykle uparty i wytrwały, ale i chciwy. Nie chciał podzielić odzyskanego skarbu na wszystkich wojowników. Jego chciwość i zbytnia pewność siebie nie raz doprowadziłaby do jego zguby. Potrafił jednak pokonać wszelkie przeciwności losu.

Nieco inny charakter miał Gimli, który był dobry, uczciwy i wierny. I chociaż nie przepadał za elfami, to jednak zaprzyjaźnił się z Legolasem, z którym brał udział w wielu bitwach, walcząc ramię w ramię. Potrafił pokonać wszelkie uprzedzenia. Był wesoły i lubił wszelkie rodzaje rozrywki. Był również zabawny i dowcipny. Czasem zachowywał się dość niepoważnie, ale tylko dlatego, że miał charakter zgrywusa. Bez najmniejszego zawahania wziął udział w bardzo niebezpiecznej misji, oddając  swój topór na usługi Froda, dzielnie mu towarzyszył w wyprawie. Nie zrezygnował z misji nawet po rozpadzie drużyny pierścienia.

Krasnoludy ukazane przez Tolkiena są wspaniałymi, pracowitymi istotami. Szanują pracę i wszelką zdobycz. Potrafią tworzyć wspaniałe przedmioty, budować niezwykłe pomieszczenia i kopalnie. Są narodem walecznym i bohaterskim, chętnie oddającym swe usługi w priorytetowych sprawach. Są dumni, ale nie zawsze honorowi. Często bywają chciwi i zachłanni, co niestety stanowi ich wadę narodową.

Gollum – charakterystyka postaci, J. R. R. Tolkiena, wypracowanie
Gollum jest jednym z licznych bohaterów powieści J. R. R. Tolkiena pod tytułem „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Jest to stworzenie, o którym...
„Świat zepsuty” interpretacja satyry Ignacy Krasicki, wypracowanie
„Świat zepsuty” interpretacja satyry Ignacego Krasickiego Ignacy Krasicki zasłynął swoimi satyrami gdyż to poprzez nie krytykował ówczesną rzeczywistość...
Wyrażenia pochodzące z mitów – rodowód i znaczenie
Wyrażenia pochodzące z  mitów – rodowód i znaczenie Mitologiczne obrazy zawarte w mitach stały nośnikami wyrażeń, które do dziś są stosowane...
„Życiorys” Rafał Wojaczek i „McDonald’s” Marcin Świetlicki – interpretacje utworów
„Życiorys” Rafał Wojaczek Jest to utwór, który ma „luźną” formę. Podaje ogólne informacje. Prezentuje rzeczy i treści mało ważne. Ocenia je....
„Syzyf” – streszczenie mitu
Syzyf był człowiekiem, śmiertelnikiem. Był królem Koryntu i dobrze władał swoim ludem. Wiódł w pałacu szczęśliwe i beztroskie życie. Był dobrym...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *