Gollum – charakterystyka postaci, J. R. R. Tolkiena, wypracowanie

Charakterystyka dotyczy jednego z bohaterów powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem” napisanej przez J. R. R. Tolkiena. Jest to tajemnicza istota, której pochodzenia nie znamy. Zamieszkuje on głęboką, ciemną i wilgotną jaskinię w Górach Mglistych. To on był posiadaczem Pierścienia Jedynego, który ma moc owładnięcia swojego właściciela. Gollum gubi Pierścień, który trafia w ręce niepozornego Hobbita imieniem Bilbo. Od tej pory największym pragnieniem Golluma staje się chęć odzyskania klejnotu, który nazywa „swoim skarbem”. Przez lata przebywania w ciemnościach i samotności Gollum zachowuje się dość dziwnie, czasem nawet przeraża swoim zachowaniem i wyglądem. Dziwnie mówi, dziwnie się porusza, żywi się surowym mięsem i pragnie zemsty na złodzieju, który ukradł mu Pierścień.

 

Wypracowanie zawiera  394 wyrazy / 2770 znaków.

Gollum jest jednym z licznych bohaterów powieści J. R. R. Tolkiena pod tytułem „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Jest to stworzenie, o którym niewiele wiadomo. Zamieszkuje on głęboką, ciemną i wilgotną jaskinię w Górach Mglistych.

Jest to przerażająca swoim wyglądem dość tajemnicza istota. Jest czarny, śliski, ma wielkie jasne, blade wręcz oczy i groźne spojrzenie. Dziwnie mówi, dziwnie się porusza, ma zdeformowane ciało, żywi się surowym mięsem.

Przez lata przebywania w odosobnieniu zdobył wiele niezwykłych umiejętności, które ułatwiły mu przeżycie w tak trudnych i surowych warunkach. Poruszał się bezszelestnie, był zwinny i szybki, sam zdobywał pożywienie; były to najczęściej surowe ryby, które łowił własnymi rękami.

Gollum był niemal jak dzikie zwierzę, które walczyło o przetrwanie.

To on jest właścicielem Pierścienia, który trafił w ręce Bilba Bagginsa. Z powodu utraty Pierścienia nienawidzi Hobbitów i pragnie śmierci Bilba. Owładnięty mocą klejnotu Gollum zrobi wszystko, by odzyskać swój „skarb”, bo tak go właśnie nazywa ten tajemniczy stwór.

Gollum, pomimo iż wyglądał dość niepozornie, to  w rzeczywistości stanowił poważne zagrożenie dla Bilba. Dla odzyskania klejnotu był w stanie zrobić wszystko. Był istotą niehonorową, fałszywą i niebezpieczną.

Bohater może jednak wzbudzać litość, gdyż jego zachowanie i postępowanie wynikało głównie z tego, że był owładnięty mocą Pierścienia. Lata samotności i odosobnienia sprawiły, że zamienił się w potwora nieznającego ludzkich uczuć. Nie pamiętał czym jest przyjaźń, troska o bliskich, nie pamiętał skąd pochodzi i jak się naprawdę nazywa. Pierścień ograbił go z wszelkich dobrych uczuć i wspomnień. Gollum był samotny i z pewnością nieszczęśliwy. A z powodu utraty klejnotu czuł jedynie wściekłość, rozgoryczenie i chęć zemsty oraz niepochamowane pragnienie odzyskania skarbu. Był opętany i obłąkany.

Jego prawdziwą historię poznajemy w kolejnej powieści Tolkiena zatytułowanej „Władca pierścieni”. Okazuje się, że Gollum był kiedyś zamożnym Hobbitem. Miał na imię Smeagol. Pochodził z zamożnej rodziny. Był ciekawski, wesoły, miał zawadiacki sposób bycia. Pewnego dnia jego przyjaciel, Deagol znalazł na dnie rzeki Pierścień, który wzbudził ciekawość i pragnienie posiadania w Smeagolu. Zazdrosny o klejnot Smeagol poprosił przyjaciela, by ten ofiarował mu klejnot w prezencie. Jednak Deagol stanowczo odmówił. Wtedy doszło do tragedii, Smeagol zabił przyjaciela, ukrył ciało i zdobył wymarzony klejnot, który niestety owładnął bohaterem do tego stopnia, że Smeagol musiał ukryć się w Górach Mglistych. Wieloletnie przebywanie tylko w obecności Pierścienia Jedynego zamieniło bohatera w Golluma.

To właśnie on przyczynił się do zniszczenia Pierścienia, wraz z którym wskoczył w ogień do Szczeliny Zagłady.

Średniowiecze- obyczaje epoki na podstawie ówczesnej literatury
Średniowiecze- obyczaje epoki na podstawie ówczesnej literatury W każdej epoce dorobek literacki staje się niezbitym obrazem społeczeństwa. Sposób...
Bohater literacki w Młodej Polski i okresie międzywojennym
Typy bohaterów literackich dominujące w epoce Młodej Polski i okresu międzywojennego. Mimo, że obszar dwóch epok: Młodej polski i okresu międzywojennego...
Wiliam Szekspir „Makbet” – analiza utworu, wypracowanie
Wiliam Szekspir „Makbet” – analiza utworu „Makbet” Williama Szekspira to jedno z najbardziej znanych dzieł literackich, tragedia napisana na...
„Schyłek wieku” Wisława Szymborska – interpretacja wiersza
Analiza utworu „Schyłek wieku” Wisławy Szymborskiej Wiersz zatytułowany „Schyłek wieku” napisała Wisława Szymborska. Jego tytuł jest bezpośrednio...
„Krótkość żywota” Daniel Naborowski – analiza wiersza, wypracowanie
„Krótkość żywota” Daniel Naborowski – analiza wiersza Daniel Naborowski to jeden z najwybitniejszych poetów doby baroku, należy zauważyć, że...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *