Archiwa

Mgła mózgowa – co to jest?

“Mgła mózgowa” (ang. “brain fog”) to termin, który opisuje stan psychiczny charakteryzujący się zmniejszoną jasnością myślenia, trudnościami z koncentracją, zapamiętywaniem i przetwarzaniem informacji. Jest to subiektywne uczucie, które może wpływać na różne aspekty codziennego funkcjonowania. …

Czytaj więcej

Melanina, definicja

Melanina- jest to barwnik produkowany u człowieka przez komórki naskórka( melanocyty). Melanina warunkuje między innymi kolor skóry i włosów. Pełni funkcję naturalnego filtra pochłaniającego część promieniowania UV i neutralizującego niebezpieczne rodniki. Pod wpływem działania promieni …

Czytaj więcej

Skóra, najważniejsze informacje

Skóra- to rodzaj powłoki ciała, która występuję u kręgowców. Oddziela organizm od środowiska zewnętrznego. Pełni ważne funkcje ochronne: zabezpiecza ciało przed utratą wody, uniemożliwia drobnoustrojom chorobotwórczym wniknięcie do organizmu. Skóra bierze udział także w termoregulacji, …

Czytaj więcej

Włosy, budowa i rodzaje

Włosy- charakterystyczne dla ssaków pręcikowate wytwory rogowe naskórka, tworzące termoizolacyjną powłokę ciała. Wyróżniamy 3 typy włosów:   *przewodnie-najdłuższe, proste, ostro zakończone, należą do nich włosy dotykowe; *ostne- o łodydze w górnej części zgrubiałej i ostro …

Czytaj więcej

Węglowodany, charakterystyka

Węglowodany- to najważniejsze źródło energii dla naszego organizmu, pełnią jednocześnie wiele funkcji fizjologicznych w naszym organizmie, takich jak regulacja metabolizmu, w tym białek, dobroczynny wpływ na florę bakteryjną i nabłonek jelit, regulacja poziomu sytości i …

Czytaj więcej

Fotosynteza, definicja

Fotosynteza to zdecydowanie jedna z najistotniejszych przemian biochemicznych, jakie zachodzą na naszej planecie. To dzięki temu procesowi w atmosferze naszej planety utrzymuje się wystarczająco wysoki poziom tlenu. Zjawisko to ma również bezpośredni wpływ na wzrost …

Czytaj więcej

Gen, definicje

Gen to nazwa określająca kawałek DNA, który nadaje komórce zdolność do tworzenia jakiegoś RNA, poza tym koduje przeważnie jakieś białko. Dzięki obecnemu zaawansowaniu technologicznemu udało się określić, że gen odpowiedzialny jest za wszystkie cechy organizmu. …

Czytaj więcej

Rośliny nagonasienne, charakterystyka

Rośliny nagonasienne to organizmy wieloletnie posiadające zdrewniałą łodygę, które charakteryzują się dużym wtórnym przyrostem na grubość, czego przyczyną jest działanie miazgi. Rośliny te w przeważającej liczbie przypadków wykształcają liście o postaci igły lub też podzielonego …

Czytaj więcej

Tkanka nabłonkowa, charakterystyka

Tkanka to zespół komórek, które wykazują podobieństwo budowy, wspólne pochodzenie oraz pełnią określone funkcje w organizmie żywym. Dzielą się one na: tkankę nabłonkową, mięśniową, łączną, nerwową. Tkanka nabłonkowa, czyli nabłonek powstaje w rozwoju zarodkowym z …

Czytaj więcej

Tkanka mięśniowa, charakterystyka

Tkanka mięśniowa w grupie kręgowców, która pochodzi od mezodermy. Jest jedną z podstawowych tkanek. Zbudowana jest z włókien mięśniowych składających się z miocytów. Posiadają one zdolność kurczenia się, dzięki czemu kręgowce mogą się między innymi …

Czytaj więcej

Tkanka łączna, charakterystyka

Tkanka łączna to najbardziej zróżnicowana tkanka jak występuje w organizmach zwierzęcych. W jej skład zawsze wchodzą komórki oraz istota międzykomórkowa. Zadaniem tej tkanki jest spajanie różnych typów pozostałych tkanek, zapewniać podporę dla narządów a także …

Czytaj więcej

Tkanka nerwowa, charakterystyka

Tkanka nerwowa tworzona jest przez zbiór wyspecjalizowanych komórek, które powstały z ektodermy. Zadaniem ich jest odbieranie bodźców ze świata zewnętrznego oraz przewodzenie impulsów nerwowych. W skład neuronu wchodzą dwa rodzaje wypustek: krótkie dendryty oraz pojedynczą …

Czytaj więcej

Płazy, charakterystyka

Płazy to zwierzęta należące do gromady kręgowców. Są to zwierzęta ziemno wodne, czyli przystosowane do życia zarówno na lądzie jak i w wodzie. Ich ciała pokryte są cienką skórą pozbawioną łusek (wyjątkiem są płazy beznogie), …

Czytaj więcej

Gąbki, charakterystyka bezkręgowców

Gąbki to prymitywne zwierzęta o bez tkankowej budowie żyjące wyłącznie w wodzie. Ich kształt jest nieregularny i zmienny. Zalicza się je do najstarszych organizmów wielokomórkowych – organizmy żywe o zbliżonej formie występowały już prawie dwa …

Czytaj więcej

Jamochłony, charakterystyka

Jamochłony to bezkręgowce żyjące w wodach, do których należą parzydełkowce i żebropławy. Organizmy te to ponad 10 tysięcy gatunków. Nazwa „jamochłony” została im przypisana z powodu budowy ich ciała. Sądzono, że jamy tych organizmów mają …

Czytaj więcej