Tkanka mięśniowa w grupie kręgowców, która pochodzi od mezodermy. Jest jedną z podstawowych tkanek. Zbudowana jest z włókien mięśniowych składających się z miocytów. Posiadają one zdolność kurczenia się, dzięki czemu kręgowce mogą się między innymi poruszać. Tkankę mięśniową dzieli się na: tkankę poprzecznie prążkowaną i gładką. Niestety podział ten nie jest jednoznaczny w przypadku stawonogów, które posiadają różne rodzaje włókien w mięśniach.
Tkanka poprzecznie prążkowana przytwierdzona jest do szkieletu tworząc muskulaturę całego organizmu. Włókna te charakteryzują się dużą zawartością mitochondriów oraz mioglobiny. To dzięki skoordynowanemu skurczowi miofibryli mięśnie te się kurczą a co za tym idzie umożliwiają poruszanie się poszczególnych części ciała. Skórcze te są zależne od naszej woli, dzięki czemu mamy pełną kontrolę nad organizmem.
Tkanka mięśniowa gładka tworzy mięśnie ścian w naczyniach krwionośnych, przewodzie pokarmowym a także w macicy oraz innych narządach wewnętrznych. Komórki tych mięśni mają budowę wydłużoną i posiadają tylko jedno jądro. Skurcze tych mięśni są powolne i całkowicie niezależne od naszej woli.
Tkanka mięśniowa serca to długie posiadające cylindryczny kształt komórki, które rozgałęziając się na biegunach tworząc sieć. Komórki te posiadają jedno lub dwa jądra położone centralnie. Skurcze tej tkanki mięśniowej następują na identycznej zasadzie jak w przypadku mięśni szkieletowych, z tą różnicą, że są one niezależna od naszej woli.
Zobacz testy z biologii dla szkół średnich i gimnazjum