Siła jest wielkością fizyczną będącą miarą oddziaływań zachodzących pomiędzy ciałami. Jednostką miary dla siły w układzie SI jest niuton, nazwa ta pochodzi o od nazwiska wybitnego fizyka Isaaca Newtona, który stworzył trzy zasady dynamiki. To na nich oparte są zasady mechaniki.
Siła występuje w chwili, gdy przynajmniej dwa ciała oddziałują na siebie. Jako, że występują różne rodzaje oddziaływań ciał na siebie, wyróżniamy siłę magnetyczną, elektryczną, sprężystą, tarcia, nacisku, ciężkości a także wyporu i wiele innych. Siła jak łatwo można się domyślić jest wielkością fizyczną powodującą występowanie zmiany ruchu ciał, czyli tak zwanego pędu i prędkości. Można ją zaobserwować w sytuacji, kiedy nieprzymocowane ciało może wykonywać ruch. W sytuacji, gdy pozycja badanego ciała nie zmienia się, stwierdzić możemy, iż nie działa na nie żadna siła. Jeżeli natomiast badane ciało zaczyna zmieniać kierunek ruchu, przykładowo przyspiesza lub zwalnia czy też zaczyna się poruszać, jeżeli wcześniej zjawisko to nie zachodziło, to z całą pewnością zaczyna oddziaływać na nie siła.
Jest to bardzo istotna jednostka fizyczna, dzięki której można z dużą dokładnością przewidzieć jak dany obiekt zacznie się zachowywać pod wpływem określonej siły.
Zobacz testy z fizyki dla gimnazjum i liceum