Rośliny nagonasienne to organizmy wieloletnie posiadające zdrewniałą łodygę, które charakteryzują się dużym wtórnym przyrostem na grubość, czego przyczyną jest działanie miazgi. Rośliny te w przeważającej liczbie przypadków wykształcają liście o postaci igły lub też podzielonego liścia złożonego. Cechą szczególną tych liści jest fakt, iż mogą one przetrwać kilka okresów wegetacyjnych. Na krótkopędach tych roślin rozwijają się jednopłciowe kwiaty nieposiadające okwiatu lub z bardzo słabo rozwiniętym. Zapylenie następuje poprzez wiatr, lub w sporadycznych wyjątkach poprzez owady.
Rośliny nagonasienne dzielą się na: Nagozalążkowe drobnolistne oraz nagozalążkowe wielolistne. Nasiona roślin nagonasiennych nie tworzą się wewnątrz zalążni (jak u okrytonasiennych), ale powstają na tzw. łuskach nasiennych osadzonych na osi i często podpartych łuskami wspierającymi oraz tworzących struktury zwane szyszkami. Z uwagi na brak słupka i zalążni rośliny nagozalążkowe nie wykształcają owoców.[wikipedia]
Rośliny iglaste są bardzo ważnym elementem otaczającego nas świata. Są one zarówno schronieniem dla zwierząt, ich żywicielami, poprawiają umocnienie gleby zapobiegając jej usuwaniu. Są one również jednym z podstawowych surowców wykorzystywanych przez człowieka w produkcji wielu materiałów używanych w życiu codziennym.
Zobacz testy z biologii dla szkół średnich i gimnazjum