MIĘSIEŃ to jeden z podstawowych elementów narządu ruchu, który jest jego czynnym elementem występującym u żywych organizmów rzędów wyższych. Dzięki swym właściwościom w postaci skurczów oraz odpowiedniemu przymocowaniu do szkieletu są w stanie wprawić w ruch poszczególne elementy szkieletu. Paliwem, które napędza mięśnie pozwalając im się kurczyć jest glikogen lub glukoza, która dostarczana jest do mięśni poprzez krew.
Ludzkie ciało składa się z 25 do 35 kg z tkanki mięśniowej, przy czym ciało mężczyzny składa się z mięśni w 40% masy ciała a kobiety z około 35% masy ciała. Szacowana liczba wszystkich mięśni wchodzących w skład ludzkiego ciała wacha się od 450 do 500. Wyróżnia się trzy podstawowe typy mięśni a są to: mięsień gładki, mięsień szkieletowy, mięsień sercowy.
Do najważniejszych funkcji mięśni w organizmie człowieka zaliczyć można: motorykę, przepływ płynów w ciele, regulowanie ilości płynów w organizmie jak również prawidłową postawę dzięki której poruszamy się w pozycji pionowej. Dodatkowo odpowiedzialne są za termogenezę, czyli wytwarzanie ciepła w organizmie.
Zobacz testy wiedzy z bilogii dla szkół średnich i gimnzjum