Jan Kochanowski urodził się w 1530 roku w Sycynie koło Zwolenia, zmarł natomiast 22 sierpnia 1584 roku w Lublinie. Był jednym z największych poetów polskich w epoce renesansu. Piastował również stanowisko sekretarza królewskiego. Był jednym z przedstawicieli filozofii eklektycznej. Wywodził się z rodziny szlacheckiej rodziny Kochanowskich. Jego ojcem był Piotr Kochanowski, który był sędzią ziemskim. Matką Jana Kochanowskiego była Anna Białaczowska.
Mając 14 lat rozpoczął naukę na Wydziale Sztuk Akademii Krakowskiej. W latach 1551-1552 studiował również w Królewcu. Jego pierwszym utworem był Hymn, „Czego chcesz od nas, Panie…”. Utwór ten powstał podczas pobytu autora w Paryżu. Po powrocie do ojczyzny Kochanowski przez okres następnych 10 lat przebywał na dworach wielu osobistości, był to między innymi: Filip Padniewski, Jan Firlej oraz biskup Piotr Myszkowski. To w tym okresie powstało wiele autobiograficznych pieśni i fraszek ukazujące życie magnackich dworów.
Po pewnym czasie otrzymał tytuł sekretarza królewskiego, a około roku 1570 osiadł na stałe w Czarnolesie. To tutaj właśnie powstały największe arcydzieła w jego twórczości. Pięć lat później poślubił Dorotę Podlodowską. Kilka lat później zmarła jego córka Urszula. Wydarzenie to miało duży wpływ na Kochanowskiego.
Do najważniejszych dzieł tego poety zalicza się: Epitaphium Cretcovii, Zuzanna, Sachy, Odprawa posłów greckich, Treny, Pieśni księgi dwoje, Wróżki.
Zobacz testy z języka polskiego dla szkół średnich i gimnazjum