DŹWIĘK wywoływany jest poprzez drganie. Docierają do naszych uszu w postaci fal. Dźwięki mogą być wysokie lub niskie, głośne bądź ciche. Dźwięki zbyt niskie lub zbyt wysokie są dla naszych uszu niesłyszalne, natomiast dźwięki zbyt wysokie mogą uszkodzić słuch. Dźwięk rozchodzi się z prędkością około 330m/s – dokładna wartość zależy od temperatury i ciśnienia powietrza.
Dźwięki przemieszczają się prawie milion razy wolniej od światła, dlatego najpierw widzimy błysk odległego gromu, a dopiero potem słyszymy jego odgłos. Dźwięki odbijają się od sztywnych, stałych powierzchni, na przykład, gdy stojąc w znacznej odległości od skalnej ściany, wydamy okrzyk, po kilku sekundach usłyszymy jego odbicie- zjawisko to nazywamy echem.
Najwyższy dźwięk, jaki potrafi zarejestrować ludzkie ucho wynosi 2000 Hz (20000 drgań na sekundę), a najniższy odpowiada częstotliwości 20 Hz (20 drgań na sekundę). W miarę starzenia się organizmu górna granica słyszalności ucha człowieka ulega obniżeniu. Dźwięki wyższe niż słyszalne nazywa się ultradźwiękami (niektóre z nich słyszą koty, psy i nietoperze).
Zobacz testy z fizyki dla szkół średnich i gimnazjum