Archiwa

Ropa naftowa, najważniejsze informacje

ROPA NAFTOWA jest bez wątpienia jedną z najważniejszych substancji wykorzystywanych przez człowieka. Dzięki swym właściwościom pokrywa o wiele większe zapotrzebowanie na energię niż jakiekolwiek inne paliwa. Nie jest to jednak substancja o posiadająca wyłącznie pozytywne …

Czytaj więcej

Powietrze, definicja i skład

POWIETRZE otacza nas zawsze choć nie da się go dotknąć ani zobaczyć, to udaje się je poczuć choćby podczas silniejszego wiatru. Jest to czynnik, bez którego życie na Ziemi nie byłoby możliwe. To właśnie dzięki …

Czytaj więcej

Węgiel, występowanie i zastosowanie

WĘGIEL to jeden z pierwiastków chemicznych, który znajduje się w bardzo wielu przeróżnych substancjach. Najłatwiej zaobserwować go na spalonym drzewie lub grzankach, na powierzchni, których pojawia się w postaci czarnej, kruchej warstwy. Zarówno rośliny jak …

Czytaj więcej

Pierwiastki, definicja

PIERWIASTKI to podstawowe materiały, z których zbudowany jest otaczający nas świat, Wszechświat oraz my sami. W przyrodzie znajduje się około 90 różnych pierwiastków posiadających nazwę oraz symbol chemiczny. Do tych najpowszechniejszych zalicza się tlen oraz …

Czytaj więcej

Dźwięk, definicja

DŹWIĘK wywoływany jest poprzez drganie. Docierają do naszych uszu w postaci fal. Dźwięki mogą być wysokie lub niskie, głośne bądź ciche. Dźwięki zbyt niskie lub zbyt wysokie są dla naszych uszu niesłyszalne, natomiast dźwięki zbyt …

Czytaj więcej

Woda, najważniejsze informacje

WODA pokrywa prawie ¾ powierzchni Ziemi. Oceany, których przeciętna głębokość wynosi około 3km, zawierają niemal 97% światowych zasobów wody. Jak wiele substancji zbudowana jest z cząsteczek, każda cząsteczka z kolei składa się z dwóch atomów …

Czytaj więcej

Wodór, cechy i zastosowanie

WODÓR to bardzo lekki, niewidoczny i łatwopalny gaz. Jet także pierwiastkiem najpowszechniej występującym w przyrodzie. Większość ziemskich zasobów wodoru jest jednak uwięziona w innych substancjach. Atomy wodoru są najlżejsze ze wszystkich atomów pierwiastków. Łączą się …

Czytaj więcej