AZOT to gaz stanowiący 78% powietrza, którym oddychamy, w połączeniu z innymi pierwiastkami zawarty jest we wszystkich organizmach. Azot niechętnie wchodzi w reakcje z innymi substancjami, dlatego używa się go, jako wypełnienie opakowań z żywnością, dzięki temu żywność jest świeża i nie ulega zepsuciu.
Azot to pierwiastek chemiczny podobnie jak tlenu czy węgiel. W wyniku połączenia z wymienionymi lub innymi pierwiastkami, powstają związki azotowe, niektóre z nich mają podstawowe znaczenie dla procesów życiowych, na przykład aminokwasy i białka. Azot można wyodrębnić z powietrza poprzez ochładzanie(najpierw skraplają się inne zawarte w nim gazy).
Azot staje się cieczą dopiero w temperaturze -196 stopni Celsjusza, tak bardzo zimną ciecz wykorzystuje się do szybkiego zamrażania żywności, w celu jej dalszego przechowywania. Mimo, że ludzie i inne zwierzęta nieustannie oddychają azotem, to pierwiastek ten w postaci przyswajalnej przez ustrój wprowadzany jest do organizmu innymi drogami, czyli poprzez obieg azotu w przyrodzie, który nosi nazwę cyklu azotowego.
Zobacz testy z chemii dla szkół średnich i gimnazjum