Wypracowanie – Rządy Władysława Jagiełły

Wypracowanie z historii (gimnazjum, liceum) na temat rządów Władysława Jagiełły w Polsce. Panowanie Jagiełły w Polsce przypadało na lata 1386 – 1434. Do jego największych sukcesów należy zacieśnienie więzów Polski z Litwą, najpierw Unia w Krewie (1385), która wyniosła na tron polski nowa dynastię – Jagiellonów, potem Zjazd w Horodle (1413), który zapewniał Litwinom wiele praw, jakie posiadała polska szlachta, a także bitwa pod Grunwaldem (1410), która zakończyła się straszliwą klęską Zakonu Krzyżackiego.

 

Powstałe z ziem Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego państwo stało się największym w ówczesnej Europie. Władysław Jagiełło zmarł w 1434 r. pozostawiając dwóch synów: Władysława Warneńczyka i Kazimierza Jagiellończyka.

 

Wypracowanie zawiera 516 wyrazów / 3558 znaków.

Władysław Jagiełło zapoczątkował dynastię Jagiellońską, a jej przedstawiciele blisko dwa wieki zasiadali na polskim tronie. Władysław Jagiełło panował w Polsce w latach 1386 – 1434.

W 1385 roku przybyło do Krakowa poselstwo wielkiego księcia litewskiego Jagiełły z prośbą o rękę młodej królowej Jadwigi, obiecując w zamian przyjęcie wiary chrześcijańskiej przez księcia i chrystianizację Litwy. Opiekunowie Jadwigi skwapliwie przyjęli tę propozycję, bowiem Związek Polski z Litwą był bardzo korzystny dla obu stron, a przede wszystkim wzmacniał ich pozycję wobec Zakonu Krzyżackiego.

Na początku 1386 roku do Krakowa przybył Jagiełło, gdzie otrzymał chrzest i otrzymał nowe imię Władysław. Następnie wziął ślub z Jadwigą i został koronowany na króla Polski.

Pierwsze lata rządów Jagiełły były bardzo trudne. Po śmierci jego żony (zmarła podczas porodu), w 1399 r., która była władcą Polski, możnowładcy uznali, że Władysław nadal może być władcą Polski, ale w zamian musiał im nadać szereg praw. Wzrosło znaczenie rady królewskiej, z której zdaniem musiał się liczyć król.

Od północy i zachodu Wielkie księstwo Litewskie sąsiadowało z państwem zakonu Krzyżackiego. Po podboju Prus Krzyżacy zaczęli najazdy na ziemie litewskie. Nasiliły się niszczycielskie wyprawy „krzyżowe”. Płonęły miasta i wsie, mordowano ludność, bądź uprowadzano w niewolę. Zakon Krzyżacki należał wówczas do najniebezpieczniejszych wrogów Litwy i Polski. Oba te państwa, każde z osobna, były za słabe, by bronić się przed Zakonem. W związku z tym, w 1385 r., w Krewie została zawarta unia między Polską a Litwą, która bardzo szybko przyniosła obu państwom wiele korzyści.

Na Żmudzi przejętej przez Krzyżaków często wybuchały antykrzyżackie powstania. W 1409 roku kolejne powstanie na Żmudzi było bezpośrednią przyczyną wybuchu „wielkiej wojny” z zakonem Krzyżackim.

W 1410 roku doszło do bitwy pod Grunwaldem, w której połączone wojska polsko – litewskie złamały potęgę zakonu. Uwieńczeniem wspólnego zwycięstwa był zjazd w Horodle, w 1413 roku, na którym przyznano Litwinom wiele praw, jakie posiadała polska szlachta. Unia ta zacieśniła związki między Polską a Litwą. Miała również ogromne znaczenie pod względem gospodarczym i kulturalnym. Litwini mieli dostęp do oświaty i możliwość korzystania z zachodnioeuropejskiej kultury. Zakładano liczne szkoły parafialne, młodzież litewska miała dostęp do nauki w akademii Krakowskiej.

Nastąpił rozwój wymiany handlowej i dostęp do drogi na wschód.

W 1411 roku podpisano w Toruniu pokój, na mocy, którego do królestwa Polskiego wracała Ziemia Dobrzyńska, a do Litwy Żmudź. W rękach zakonu miało pozostać Pomorze. Krzyżacy niezadowoleni z warunków pokoju, ponownie napadli na pograniczne ziemie polskie w 1414 r. Władysław Jagiełło ponownie wyprawił się przeciwko Krzyżakom w 1422 r. Nowy pokój został zawarty w 1435 r. w Brześciu Kujawskim już po śmierci Jagiełły. Na jego mocy zakon ostatecznie utracił Żmudź.

W 1420 r. Władysław Jagiełło odrzucił propozycję husytów, którzy ofiarowywali mu koronę czeską, a w 1424 r. wydał edykt, w którym groził własnym poddanym surowymi karami za wyznawanie poglądów Jana Husa. Jego poglądy zostały potępione na soborze w Konstancji (1415), jego samego uznano za heretyka i spalono na stosie.

Państwo polsko – litewskie stało się silnym państwem, mogło ono rywalizować m.in. z państwem Luksemburgów, którzy bronili swej pozycji jednej z najpotężniejszych dynastii europejskich.

Po śmierci Władysława Jagiełły, w 1434 roku, królem Polski został jego syn, zwany Warneńczykiem. Był on również wybrany królem Węgier.

„Medaliony” Zofia Nałkowska– „Dorośli i dzieci w Oświęcimiu”, wypracowanie
„Medaliony” Zofia Nałkowska– „Dorośli i dzieci w Oświęcimiu”. Medaliony to pierwszy utwór Nałkowskiej opublikowany po wojnie. Można go określić...
Boromir – charakterystyka postaci, J. R. R. Tolkien, wypracowanie
Jednym z bohaterów „Władcy pierścieni” J. R. R. Tolkiena jest Boromir. Był on synem namiestnika Gondoru, Denethora II i starszym bratem Faramira....
Paweł Nowacki – charakterystyka postaci M. Musierowicz „Kłamczucha”
Paweł Nowacki był jednym z bohaterów książki Małgorzaty Musierowicz pod tytułem „Kłamczucha”. Miał siedemnaście lat i był uczniem Liceum Ogólnokształcącego...
Maria i Bolesław Kirłowie – charakterystyka postaci „Nad Niemnem”
Maria i Bolesław Kirłowie byli bohaterami powieści „Nad Niemnem” E. Orzeszkowej. Mieszkali wraz z piątką dzieci w majątku Olszynka,  której...
Dramat „Moralność pani Dulskiej”, Gabriela Zapolska, wypracowanie
„Moralność pani Dulskiej” G. Zapolska – kompozycja utworu Utwór „Moralność pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej stanowi tragifarsę....

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *