Wypracowanie – charakterystyka Ireny Borowskiej, „Panna z mokrą głową”

Wypracowanie dotyczy charakterystyki Ireny Borowskiej, tytułowej „Panny z mokrą głową” autorstwa Kornela Makuszyńskiego. Irenka to piętnastoletnia dziewczynka, dobra uczennica, chętnie zdobywająca nową wiedzę. Początkowo uczy się w domu z pomocą nauczyciela, z czasem pomaga w nauce swojemu młodszemu braciszkowi, Jasiowi, którego bardzo kocha i troszczy się o niego. Irena to dziewczynka pełna szalonych pomysłów. Uważana jest za szaloną dziewczynę, której brak piątej klepki. Przez księdza nazywana jest „panną z mokra głową”.  Pod wpływem wielu wydarzeń, jakie miały miejsce w jej życiu stała się odpowiedzialna, samodzielna i wrażliwa na cudzą krzywdę. Cechowały ją: upór, siła i odwaga, a także roztropność i wytrwałość. Stała się osobą, na której można zawsze polegać i od której można oczekiwać bezinteresownej pomocy. Wobec nikogo nie przeszła obojętna. Była wrażliwa na krzywdę ludzi i zwierząt. Była kochana przez bliskich i nie tylko.

Wypracowanie zawiera 549 wyrazów / 3789 znaków.

Główną i zarazem tytułową bohaterką powieści Kornela Makuszyńskiego pt.: „Panna z mokrą głową” jest Irena Borowska. Dziewczynka urodziła i wychowała się w niezamożnej rodzinie. Mieszkała w białym dworku razem z rodzicami, młodszym braciszkiem i krewnymi rodziców.

Irenka była śliczną dziewczynką. Miała czarne błyszczące oczy i ciemną cerę oraz piękny, olśniewający uśmiech. Była wysoka i szczupła. Ubierała się skromnie, w sukienki, które sama sobie szyła.

Na jej ciele były widoczne siniaki i liczne zadrapania, które świadczyły o tym, że dziewczynka była żywym i energicznym dzieckiem. Wszędzie weszła, nieraz spadła z drzewa, czy z konia. Była ciekawa świata i gotowa na każde szaleństwo. Była nieustraszona, wchodziła do studni, zwiedziała strych i wiele innych zakamarków. Miała głowę pełną niezliczonych, czasem szalonych pomysłów. Właśnie dlatego ksiądz nazywał ją „panną z mokrą głową”.

Irenka miała poczucie sprawiedliwości. Była prawdomówna i szczera, wrażliwa na potrzeby innych, chętnie udzielała pomocy, nie oczekując nic w zamian. Była dobrą i uczynną dziewczynką. Była niezwykle odważna i dzielna, potrafiła bez chwili zastanowienia uratować dziecko z płonącego budynku. Bez chwili wahania stawiła czoło złodziejowi, który zakradł się do ich domu. Pomimo jej dziecięcych wybryków, ludzie kochali Irenkę za jej odwagę, życzliwość i poświęcenie.

Irenka miała niezłomny charakter, w swych działaniach była nieugięta, nic nie stanęło jej na drodze do realizacji zamierzonych celów. Była uparta, ale w dobrym znaczeniu tego słowa, nie poddawała się przeciwnościom losu. Cechowały ją również zdolności przywódcze, wszyscy jej słuchali, rówieśnicy, starsi koledzy i koleżanki, nawet u dorosłych miała posłuch.

Zdarzało się jednak, że często wybuchała złością. Tak było ze Zbyszkiem, którym się zainteresowała, ale on nie zwracał na nią uwagi, bo kochał się w innej. Gdy, przed jej wyjazdem oświadczył jej, że kocha inną, Irena nie wytrzymała i wdała się w bójkę z chłopcem.

Irenka była dojrzałą dziewczynką jak na swoje piętnaście lat. Po śmierci ojca przejęła jego obowiązki. Opiekowała się rodziną, zajmowała się domem i gospodarstwem. Radziła sobie jak tylko umiała. Ludzie ją kochali za jej zaradność i troskę, toteż chętnie jej we wszystkim pomagali. Chociaż miała myśli wypełnione troską o najbliższych to zawsze się uśmiechała, zarażała radością i pogodą ducha.

Miała znamienny wpływ na innych ludzi. To dzięki niej ciotka Barbara zmieniła swoje postępowanie, stała się bardziej swobodna i zaczęła używać życia. Z kolei ciotka Amelia, chcąc naśladować sposób bycia Irenki wyrzuciła gorset, który stał się symbolem jej wyzwolenia.

Jednak największy wpływ Irenka miała na ciotkę Opolską, zamożną hrabinę, która była kobietą twardą i dumną, zapatrzoną w siebie. To dzięki Irence, kobieta przejrzała na oczy i dostrzegła nieszczęście swoich krewnych. „Zakochana” w dziewczynce (pokochała ją całym sercem) postanowiła pomóc rodzinie. Irenka nauczyła ją wrażliwości i troski o ludzi w potrzebie.

Irenka była zdolną uczennicą, uczyła się pilnie, chociaż rachunki domowe sprawiały jej sporo kłopotów. Chętnie i z pasją chłonęła nowe wiadomości. Uczyła się w domu z nauczycielem, egzaminy zdawała w mieście. Z czasem zajęła się nauką swego bata Jasia, którego bardzo kochała, i którym chętnie i z troską się opiekowała.

Irenka Borowska to dobra, serdeczna, uczynna dziewczynka. Nauczyła się właściwie postępować, być odpowiedzialną i troskliwą wobec rodziny i wszystkich potrzebujących. Jej odwaga wywarła ogromne wrażenie na ludziach, którzy ją otaczali. Starała się ze wszystkich sił utrzymać rodzinę. Nigdy się nie poddawała, nie ulegała wątpliwościom i niepewności.

Bohaterka jest postacią godną naśladowania, osobą dobrą i wrażliwą. Jest osobą, z której z pewnością warto brać przykład.

Matylda Stągiewka – charakterystyka postaci M. Musierowicz „Opium w rosole”
Matylda Stągiewka była jedną z bohaterek występujących w powieści Małgorzaty Musierowicz pod tytułem „Opium w rosole”. Mieszkała w luksusowym...
Wypracowanie – Prawdy moralne i obrzędy w II cz. Dziadów Adama Mickiewicza
Dziady cz. II i IV powstały w czasach Wileńskich, czyli gdy Mickiewicz studiował w Wilnie oraz Kownie, gdzie był nauczycielem. II cz. Dziadów...
Holidays at the seaside - wypracowanie po angielsku.
Spending holidays at the seaside in summer makes sense as there are more things to do than in winter. We can spend our time in many different...
„Reduta Ordona” Adam Mickiewicz- analiza utworu
„Reduta Ordona” Adam Mickiewicz- analiza utworu Adam Mickiewicz jest autorem wiersza zatytułowanego „Reduta Ordona”. Przed przestąpieniem do...
„Proces” Franza Kafki - geneza i okoliczności powstania utworu
„Proces” Franza Kafki – geneza i okoliczności powstania utworu Genezę i okoliczności powstania utworu Franza Kafki pod tytułem proces możemy...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *