Wypracowanie – charakterystyka Tomka Sawyera, M. Twaina

Charakterystyka Tomka Sawyera, tytułowego bohatera powieści Marka Twaina. Autor przedstawił w swojej powieści wakacyjne przygody dzieci z małego amerykańskiego miasteczka. Jest to opowieść o chłopcu, który marzy o niezwykłych przygodach i czynach. Marzy o niebezpiecznych sytuacjach, w których mógłby dowieść swego bohaterstwa.

Tomek jest sierotą, który po śmierci rodziców trafia pod opiekę ciotki Polly. Wraz z przyjaciółmi ucieka z domu i przeżywa wiele przygód. Wkracza w świat dorosłych, gdzie musi dowieść swej dojrzałości i odwagi. Jest świadkiem morderstwa, a w sądzie potrafi dowieść swej uczciwości i zeznaje przeciwko mordercy. Stara się zawsze postępować właściwie, ale nie zawsze mu się to udaje. Jest bohaterem pozytywnym, choć niekoniecznie godnym naśladowania.

Wypracowanie zawiera 449 wyrazów / 2998 znaków.

Tomek Sawyer jest głównym i tytułowym bohaterem książki Marka Twaina.

Tomek jest sierotą, który po śmierci matki zamieszkał przyrodnim bratem, Sidem i z ciotką Polly, która zajęła się jego wychowaniem.

Chłopiec miał krótkie kręcone włosy, których nie lubi, bo uważa, że są niemęskie. Zazwyczaj ubrany jest w zniszczone, wygodne ubranie. Tylko w niedzielę ubiera się odświętnie, schludnie i czysto.

Tomek nie był grzecznym i ułożonym chłopcem, swej ciotce dostarczał wielu rozterek i problemów. Nie jeden raz zmartwił ciocię. Nie potrafił usiedzieć na miejscu. Miał wiele pomysłów, rozpierała go energia. W jego postępowaniu było widać dobre intencje, ale nie zawsze udawało mu się właściwie postępować.

Przed ucieczką z domu czuł się samotny, opuszczony i niekochany. Bardzo tęsknił za rodzicami. Dopiero po powrocie zrozumiał jak bardzo ciocia go kocha.

Tomek to chłopiec odważny, pewny siebie i bardzo samodzielny. Swą odwagę ukazał w sądzie, gdy zeznawał przeciwko Indianinowi Joe, który był obecny na sali sądowej. Swą dzielnością przyczynił się do uniewinnienia Muffa Pottera. Nie stronił od bójek. Miał awanturniczą naturę i z błahych powodów potrafił wyzywać do walki. Był uczciwy i bardzo ambitny, z uporem dążył do celu. Bardzo mocno przeżywał porażki, ale szybko potrafił o nich zapominać.

Był również wrażliwy, bardzo kochał ciotkę Polly. O przyrodniego brata też się troszczył, chociaż za nim nie przepadał.

Tomek jest inteligentny, sprytny i bystry, ma mnóstwo pomysłów i przeżywa wiele przygód. Jest wiernym i oddanym przyjacielem. Jego największym przyjacielem był Huck Finn. Doskonale się rozumieli, bo obaj byli sierotami.

Tomek ma wielkie poczucie wolności, stąd jego częste kłopoty, bowiem jakiekolwiek zasady i przymus są przyczyną jego udręki. Stąd też wziął się pomysł na ucieczkę z domu wraz z kolegami.

Sawyer jest również bardzo kochliwy, flirtuje z dziewczynami. Podkochiwał się w Becky, często się spotykali. Jednak, gdy ta dowiedziała się, że Tomek miał już dziewczynę, Amy, rozgniewała się na niego.

Tomek jest również chłopcem niedojrzałym, lubi zwracać na siebie uwagę. Często się wygłupia, lubi być w centrum zainteresowania. Cieszy się, gdy widzi jak ludzie z miasteczka szukają jego zwłok w rzece.

Jest chłopcem uczciwym, chociaż często oszukuje ciotkę, kłamie, by osiągnąć swoje cele. Z natury jest chłopcem dobrym, serdecznym, uczynnym, wiernym przyjacielem. Jest niezwykle zaradny, potrafił znaleść wyjście z pieczar, dzięki czemu uratował siebie i Becky.

Ciotka Polly uważa, że Tomek nie jest złym chłopcem i ma złote serce, choć jest psotnikiem, roztrzepańcem i urwisem.

Tomek nie lubi się uczyć, choć chętnie czyta książki przygodowe. Ma bujną wyobraźnię, wymyśla wiele niesamowitych zabaw, w które wciągał swoich przyjaciół.

Tomek Sawyer jest z pewnością bohaterem pozytywnym. Jak każdy chłopiec ma szalone pomysły i smykałkę do rozrabiania, robienia dowcipów i psot. Jednak jest dobry, uczciwy i zawsze stara się postępować właściwie, chociaż nie zawsze mu się to udaje.

„Jak dobrze” - interpretacja wiersza Tadeusza Różewicza
„Jak dobrze” interpretacja wiersza Tadeusza Różewicza Rozpoczynając analizę utworu „Jak dobrze” autorstwa Tadeusza Różewicza warto wspomnieć...
„Melodia mgieł nocnych” interpretacja wiersza, Kazimierz Przerwa Tetmajer
„Melodia mgieł nocnych” interpretacja wiersza Kazimierza Przerwy Tetmajera Kazimierz Przerwa Tetmajer urodził się 12.02.1865 w Ludźmierzu, z...
Obraz wsi w pieśni o sobótce świętojańskiej” Jan Kochanowski
Jan Kochanowski „Pieśń o sobótce świętojańskiej” – obraz wsi „Pieśń o sobótce świętojańskiej” to jeden z utworów należących do całego cyklu pieśni...
Wieś w literaturze – wypracowanie maturalne
Wieś w literaturze – wypracowanie maturalne Wieś to jeden z najpopularniejszych motywów literackich. Obcowanie z przyrodą, ciężką pracą dająca...
Kazania sejmowe - Piotra skargi – analiza, wypracowanie
Piotr Skarga Kazania sejmowe – omówienie Chcąc omówić Kazania tworzone przez Piotra Skargę i podkreślić ich wyjątkowość należy najpierw wyjaśnić...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *