Panowanie Henryka Walezego – wypracowanie z historii

Henryk Walezy był człowiekiem wybitnie wykształconym, odważnym i ambitnym. Jednak działalność publiczna i polityczna Walezego wzbudzała oburzenie i niezadowolenie wśród narodu polskiego, a szczególnie raziło jego rozdawnictwo dóbr ludziom niegodnym, nieznajomość polskiego prawa i brak zainteresowania sprawami Polski. Wszystko to uświadomiło szlachcie, że ich wybór okazał się nieporozumieniem. Polska szlachta w celu ratowania swoich praw i przywilejów wymogła na Henryku Walezym podpisania przez niego tak zwanych artykułów henrykowskich i pacta conventa, które wzmocniły pozycję bogatej szlachty i możnowładców wobec panującego, osłabiając tym samym władzę królewską. Od tej pory każdy nowo wybrany król elekcyjny musiał je podpisywać. Była to forma ceny, jaką nowo panujący musiał zapłacić za koronę polską.

Wypracowanie zawiera 403 wyrazy / 2894 znaki.

Henryk Walezy urodził się 19 września 1551 roku jako Edward Aleksander, ostatni z francuskiej dynastii Walezjuszów. Był on czwartym synem Henryka II, króla Francji i Katarzyny Medycejskiej. Imię Henryk przyjął na bierzmowaniu w 1564 roku. Henryk Walezy był księciem Orleanu, w latach 1573-1575 pierwszym elekcyjnym królem Polski, a od 1574 roku był królem Francji.

Henryk Walezy był człowiekiem wybitnie wykształconym, odważnym i ambitnym. Do jego słabości należało zamiłowanie do biżuterii, zdobionych drogimi kamieniami strojów i pachnideł. Przez polskich podwładnych uważany był za zniewieściałego mężczyznę. Walezy nie znał języka polskiego, nie interesował się zbytnio polityką Polski, nudziło go życie publiczne. Uwielbiał hazard, przegrywał w karty ogromne sumy, które pochodziły z państwowego skarbca. Swoich obowiązków królewskich nie traktował zbyt poważnie.

O tron polski walczył z takimi kandydatami jak: arcyksiążę Ernest Habsburg czy car Rosji Ivan Groźny. Jednak to młody królewicz Henryk Walezy otrzymał największą liczbę głosów i to on właśnie został pierwszym polskim królem powołanym na tron w wyniku wolnej elekcji, która miała miejsce w 1573 roku.

Działalność publiczna i polityczna Walezego wzbudzała oburzenie i niezadowolenie wśród narodu polskiego, a szczególnie raziło jego rozdawnictwo dóbr ludziom niegodnym, nieznajomość polskiego prawa i brak zainteresowania sprawami Polski. Wszystko to uświadomiło szlachcie, że ich wybór okazał się nieporozumieniem.

Polska szlachta w celu ratowania swoich praw i przywilejów wymogła na Henryku Walezym podpisania przez niego tak zwanych artykułów henrykowskich, które stanowiły, że każdy nowo wybrany król musi zobowiązać się do przestrzegania dotychczasowych przywilejów szlachty oraz podstaw ustrojowych. Naruszenie przez panującego przyjętego zobowiązania dawało szlachcie prawo do wypowiedzenia mu posłuszeństwa. Ponad to Henryk Walezy i kolejni królowie elekcyjni musieli zaprzysiąc dokument zwany pacta conventa, który zawierał spis żądań pod adresem elekta, które zależały od aktualnych potrzeb rzeczypospolitej, sytuacji politycznej oraz osoby i możliwości przyszłego władcy.

Wolne lekcje, artykuły henrykowskie i pacta conventa wzmocniły pozycję bogatej szlachty i możnowładców wobec panującego, osłabiając tym samym władzę królewską.

Henryk I Walezy przebywał w Polsce zaledwie kilka miesięcy. Na wieść o śmierci brata, króla Francji Karola X, wyjechał potajemnie z Polski, by odziedziczyć koronę francuską, w czerwcu 1574 roku. Pomimo wielu prób przekonania go do powrotu, król odmawiał i został królem Francji jako Henryk III. Pomimo iż do Polski już nie wrócił, nadal uważał się za króla państwa polsko-litewskiego.

Henryk Walezy nigdy oficjalnie nie zrzekł się korony polskiej, a rządy we Francji sprawował aż do swojej śmierci w 1589 roku. Zmarł 2 sierpnia 1589 roku w wyniku odniesionych ran po zamachu na jego życie.

"How to be healthy and fit" - wypracowanie po angielsku.
How to be healthy and fit. Everybody wants to be in good shape. As many people are busy, they do not have much time to think of their own body....
„Hymn do miłości ojczyzny” interpretacja wiersza, Ignacy Krasicki
„Hymn do miłości ojczyzny” interpretacja wiersza Ignacego Krasickiego ”Hymn do miłości ojczyny” to jeden z bardziej znanych wierszy autorstwa...
Wypracowanie - Nierówność społeczna w utworach Prusa
Tematyka nierówności społecznych w twórczości Bolesława Prusa Bolesław Prus był zwolennikiem myśli pozytywistycznej . Hołdował on w swej twórczości...
Wypracowanie, charakterystyka Jeana Tarrau, bohatera „Dżumy”
Albert Camus „Dżuma” – Charakterystyka Jeana Tarrau Powieść „ Dżuma ” autorstwa Alberta Camusa  zawiera wiele postaci, niektóre z nich jednak...
Don Kichot – charakterystka bohatera M. de Cervantes Saavedra
Tytułowy bohater, Don Kichot był mieszkańcem La Manchy. Jako młody człowiek interesował się czasami średniowiecza. Czytał eposy rycerskie, w...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *