Archiwa

Trąbka Eustachiusza, definicja

Trąbka Eustachiusza- jest to trąbka słuchowa, kanał o długości od 3 do 4 cm, który występuje u niektórych kręgowców i łączy jamę bębenkową ucha środkowego z częścią górną gardła. Główna funkcja trąbki Eustachiusza polega na …

Czytaj więcej

Sen – definicja i fazy

SEN to jedna z podstawowych czynności niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania wielu organizmów żywych w tym przede wszystkim człowieka. Jest to czas, kiedy organizm dostaje możliwość zregenerowania się i zebrania energii potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania. Niedostateczna …

Czytaj więcej

Krew, budowa i funkcje

KREW to płyn ustrojowy, który poprzez układ krążenia spełnia funkcję transportową oraz pozwala na komunikowanie się poszczególnych układów organizmu. Jest to płynna tkanka, która krąży w naczyniach krwionośnych oraz jamie ciała. Jest to jedyna tkanka …

Czytaj więcej

Kości, definicje i funkcje

W pierwszym przypadku, chodzi o grę rzutową, w której używa się kostek o sześciennym kształcie, tradycyjnie wykonanych z drewna, a w nowoczesnych wersjach często z plastiku. Każda ścianka takiej kostki jest oznaczona odpowiednią ilością oczek, …

Czytaj więcej

Bezkręgowce, podział budowa

Bezkręgowce to nazwa dotycząca wszystkich grup zwierzęcych charakteryzujących się zróżnicowaną budową jak i pochodzeniem, które łączy jedna zasadnicza cecha a mianowicie brak zarówno kręgosłupa jak i czaszki, czyli szkieletów. Nazwa ta została sztucznie stworzona w …

Czytaj więcej

Szkielet, definicja rodzaje

Szkieletem nazywana jest konstrukcja zbudowana z twardego materiału, która wchodzi w anatomiczny skład budowy ciała licznych gatunków zwierząt i pierwotniaków zwierzęcych. Jest to swoiste rusztowanie nadające ciału kształt i zapewniające oparcie dla narządów.   Wyróżnia …

Czytaj więcej

Komórka, budowa i powstanie

Komórka jest najmniejszym elementem wchodzącym w skład struktury budowy organizmów żywych. Jest to jednostka posiadająca zdolność przeprowadzania wszystkich najważniejszych procesów życiowych takich jak przemiana materii, wzrost czy też rozmnażanie. Jest także podstawową jednostką morfologiczno-czynnościową ustroju. …

Czytaj więcej

Oko, budowa i działanie

Oko jest narządem, który dzięki swej budowie umożliwia określanie kierunku padania światła oraz intensywność, z jaką pada. Wraz z rozwojem oka i wzrostem jego złożoności jego konstrukcji umożliwia efektywne formowanie obrazu, czyli potocznie mówiąc widzenie. …

Czytaj więcej