PIERWIASTKI to podstawowe materiały, z których zbudowany jest otaczający nas świat, Wszechświat oraz my sami. W przyrodzie znajduje się około 90 różnych pierwiastków posiadających nazwę oraz symbol chemiczny. Do tych najpowszechniejszych zalicza się tlen oraz krzem. Każdy z pierwiastków skład się wyłącznie z jednego rodzaju atomu, co powoduje, że nie może zostać rozłożonym na kilka substancji. Każdy z atomów określonego pierwiastka zachowuje się w określony sposób.
Najpowszechniejsze substancje to jednak nie pierwiastki a związki chemiczne, czyli połączone atomy kilku różnych pierwiastków. Przykładem może być woda, która powstaje z połączenia wodoru i tlenu. Nawet cukier jest związkiem chemicznym, w skład którego wchodzą wodór, tlen i węgiel.
Naukowcy badający pierwiastki zdołali wytworzyć zupełnie nowe ich rodzaje. W taki sposób powstało kilkanaście nowych pierwiastków niewystępujących wcześniej w przyrodzie. W związku z istnieniem tak dużej ilości pierwiastków, pod koniec XIX wieku jeden z naukowców Dymitr Mendelejew postanowił uporządkować je wszystkie w jednej tabeli, tworząc układ okresowy. Uporządkowane w nim pierwiastki znajdują się w poziomych rzędach, od najlżejszych do najcięższych, a każda kolumna zawiera te, które cechują podobne właściwości.
Zobacz testy z chemii dla szkół średnich i gimnazjum