KWASY I ZASADY należą do grupy związków chemicznych. Charakteryzują się przeciwstawnymi właściwościami. Kwasy są substancjami o kwaśnym smaku. Przykładem może być sok z cytryny. Natomiast zasady charakteryzują się ługowatym smakiem. Obydwie te substancje są szeroko stosowane w dzisiejszych czasach w najróżniejszych produktach. Począwszy od mydła lub papieru, na materiałach wybuchowych kończąc.
Kwaśny smak cytryny spowodowany jest tym, że zawiera ona kwas cytrynowy, w occie znajduje się kwas octowy, natomiast w mleku odnajdziemy kwas mlekowy. Wszystkie wymienione kwasy należą do grupy tak zwanych kwasów słabych. Istnieją również silne kwasy, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Spowodowane jest to tym, iż posiadają one właściwości żrące. Oznacza to, że mogą wżerać się nie tylko w skórę, ale i drewno czy tkaninę.
Niektóre zasady również posiadają właściwości będące szkodliwymi. Aby zneutralizować ich szkodliwe właściwości miesza się w odpowiednich proporcjach kwas z zasadą, dzięki czemu otrzymuje się substancję obojętną, niegroźną.
Jednym ze znanych silnych kwasów jest kwas siarkowy, który stosuje się w produkcji nawozów, materiałów wybuchowych czy tworzyw sztucznych, farb, barwników. Zasady używane są natomiast w produkcji szkła, papieru, mydła i tkanin.
Zobacz testy z chemii dla szkół średnich i gimnazjum