Krajobraz jest pojęciem o bardzo szerokim zakresie znaczeń. Używa się go w wielu dziedzinach naukowych jak i w mowie potocznej. Dla każdej z tych dziedzin pojęcie to posiada nieco odmienną definicję. Chcąc jednak ogólnie określić znaczenie tego pojęcia można powiedzieć, że jest to zbiór wszystkich cech zarówno przyrodniczych jak i antropogenicznych, które są charakterystyczne dla konkretnego terenu. Armand twierdzi natomiast, że jest to synonim środowiska lądowego i wodnego kompleksu terytorialnego.
„W ekologii krajobraz może być zdefiniowany jako “fizjocenoza, zbiór przestrzenny ekosystemów o zbliżonej strukturze zewnętrznej (ekosystemy leśne, łąkowe, wodne), które połączone są procesem obiegu materii i przepływu energii, a także oddziaływaniem antropogenicznym”[wikipedia]
Do najważniejszych cech krajobrazu należy między innymi, to że zajmuje on wycinek pewnego obszaru i można ukazać go na mapie. Posiada on również specyficzną fizjonomię, którą ukazać można w postaci rysunku lub fotografii. Nie jest jednak obrazem stałym, gdyż cały czas podlega zmianom, przez co każdy z krajobrazów ma swoją historię. Postać krajobrazu zmienia się również pod wpływem pór roku. W Polsce np. zimą pokrywa go śnieg, latem bujna zieleń, a jesienią dominuje kolor czerwieni o pomarańczy.