Jest to akt prawny, który nazywany jest również ustawą zasadniczą. Akt ten przeważnie uważany jest za najważniejszy w systemie źródeł prawa w danym państwie.
Na treść konstytucji składają się różne zagadnienia. Konstytucja więc określać może podstawy ustroju społeczno-gospodarczego państwa, organizację, kompetencje i sposób powoływania najważniejszych organów państwowych, jak również podstawowe prawa, wolności i obowiązki dotyczące obywatela.
Podręczniki prawnicze określają konstytucję jako ustawę zasadniczą charakteryzującą się specjalnym, wyjątkowym procederem jej zmieniania (wg art 235). Na straży konstytucji stoi głowa państwa, często nad jej przestrzeganiem czuwa specjalny trybunał. Konstytucja jest najwyższym aktem normatywnym.[WP]
Rozpatrując zagadnienie konstytucji pod względem historycznym wspomnieć należy, iż pierwszą uznawaną przez historię konstytucją jest ustanowiona 17 września 1787 Konstytucja Stanów Zjednoczonych. Natomiast na kontynencie Europejskim pierwszą uznawaną przeważnie konstytucją jest rodzima Konstytucja 3 Maja, która ustanowiona został w 1791 roku. Spotkać się jednak można z twierdzeniem i pierwszym aktem prawnym tego typu na „Starym Kontynencie” była Konstytucja Korsyki, której powstanie datowane jest na 1755 rok.
Zobacz testy wiedzy dla gimnazjum i liceum z WOS