GPS, nawigacja satelitarna

GPS a właściwie Global Positioning System to wymyślony i skonstruowany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych system nawigacji satelitarnej, który w dzisiejszych czasach jest powszechnie stosowany przez ludzi na całym świecie. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, z urządzeń nawigujących korzystać można praktycznie w każdym miejscu na kuli ziemskiej.

 

Cały system opiera się w głównej mierze na krążących wokół naszej planety 24 satelitach, które zbierają i przesyłają informacje o położeniu danego użytkownika. Informacje takie pozyskiwać możemy dzięki specjalnym odbiornikom, które zdolne są do odbierania sygnału nadawanego przez satelity.  Cała zaś procedura określania naszego położenia polega na dokonywaniu pomiaru czasu, jaki zajmuje fali radiowej droga z satelity do odbiornika. Dzięki znajomości prędkości fal elektromagnetycznych możliwe jest bardzo dokładne ustalenie naszego położenia.

 

„Początki systemu NAVSTAR GPS (NAVSTAR Global Positioning System) sięgają lat 70. XX w. Doświadczenia zebrane podczas tworzenia i użytkowania systemu TRANSIT, a szczególnie satelitów serii TIMATION, które udowodniły możliwość precyzyjnej synchronizacji czasu poprzez systemy satelitarne, umożliwiły Departamentowi Obrony USA stworzenie systemu nawigacji satelitarnej znacznie doskonalszego od poprzednika.”[wikipedia]

Pozytywizm, definicja, epoka literacka
Pozytywizm to epoka w historii literatury polskiej istniejąca pomiędzy rokiem 1863 a rokiem 1891. Ramy...
Laserunek, malarstwo
Laserunek- istnieje kilka technik malowania, jedną z najważniejszych jest właśnie laserunek. Technika...
Bocian biały, opis
Bocian biały jest jednym z ciekawszych dużych ptaków z rodziny bocianowatych, którego można w okresie...
Nokturn, malarstwo
Nokturn- (łac. Nocturnus-nocny)- to obraz, którego motywem jest przedstawienie nocnej scenerii przyrody...
Krasicki Ignacy, życie i twórczość
Ignacy Krasicki urodził się 3 lutego 1735 roku w Dubiecku, zmarł natomiast w Berlinie 14 marca 1801 roku....
Konopnicka Maria, życie i twórczość
MARIA KONOPNICKA urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach, zmarła natomiast 8 października 1910 roku...
Getto, definicje
Getto to pojęcie posiadające kilka znaczeń. Tym najczęściej używanym było getto w sensie odizolowanego...
Państwo - definicje
Jest to organizacja społeczna o charakterze, politycznym, terytorialnym i suwerennym. Jej zadaniem jest...
Pierścienice, charakterystyka
Pierścienice to zwierzęta zaliczane do bezkręgowców, które posiadają wydłużone ciało zbudowane z pierścieni....
Elektryczność, opis zjawiska
ELEKTRYCZNOŚĆ to zdecydowanie jedna z najpożyteczniejszych form energii, z jaką mamy do czynienia. To...
Malarstwo, charakterystyka
Malarstwo- to dziedzina sztuk plastycznych, w której podstawowym środkiem wyrazu jest kolor. Wraz z linią,...
Grafika, definicja
Grafika jest jedną z głównych dziedzin w sztuce plastycznej obok rzeźby i malarstwa. Grafika obejmuje...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *