Fotosynteza to zdecydowanie jedna z najistotniejszych przemian biochemicznych, jakie zachodzą na naszej planecie. To dzięki temu procesowi w atmosferze naszej planety utrzymuje się wystarczająco wysoki poziom tlenu. Zjawisko to ma również bezpośredni wpływ na wzrost ilości węgla na naszej planecie. Proces ten polega na przemianie energii słonecznej w chemiczną istot żywych. Wszelka energia pochodząca z paliw kopalnych (węgiel, ropa) powstała w skutek fotosyntezy, która stosowana jest przez rośliny przez miliony lat.
Fotosynteza jest zjawiskiem polegającym na syntezie związków organicznych z prostych związków mineralnych z wykorzystaniem energii świetlnej pochłanianej przez barwniki asymilacyjne. Na proces ten składają się dwie fazy: faza jasna, która jest zależna od światła oraz faza ciemna, niezależna od światła.
Organizmy uzyskujące energię metaboliczną na drodze fotosyntezy to:
– wszystkie rośliny (nieliczne wyjątki to rośliny cudzożywne: pasożytnicze i tzw. saprofityczne);
– niektóre protisty, takie jak eugleniny, bruzdnice, złotowiciowce, różnowiciowce, okrzemki, brunatnice;
– część bakterii i archeanów: sinice, bakterie zielone, bakterie purpurowe, heliobakterie oraz halobakterie (uzyskujące energię w procesie fotochemicznym odmiennym od klasycznej fotosyntezy).
Zobacz testy z biologii dla szkół średnich i gimnazjum