Ekonomia to nauka o sposobie wykorzystywania zasobów ziemskich przez jednostki i społeczeństwo w celu wytwarzania z nich wielu przeróżnych dóbr, które w późniejszym etapie przydzielone zostają grupom społecznym i pojedynczym osobom na konsumpcję obecną oraz przyszłą. Mówiąc w skrócie zadaniem tej społecznej nauki jest analizowanie i opisywanie takich zagadnień jak produkcja, dystrybucja oraz konsumpcja tychże dóbr.
Naukę tą podzielić można na makro i mikroekonomię. Pierwsza z nich skupia się na badanie całego obszaru gospodarki, mikroekonomia zaś skupia się gospodarstwach domowych oraz przedsiębiorstwach, ich współdziałania na poszczególnych rynkach. Samo słowo ekonomia pochodzi zaś z greckiego „oikos”, „nomos” – dom i prawo, reguła.
„Jednym z podstawowych pojęć ekonomii jest rzadkość dóbr. Niemal wszystko jest rzadkie: żadna ilość dóbr nie jest w stanie całkowicie usatysfakcjonować społeczeństwa, bez względu na stopień zamożności każdy chce mieć więcej. Ekonomia nazywa ten stan nieograniczonością potrzeb ludzkich. Przedmiot zainteresowania ekonomii częściowo pokrywa się z zagadnieniami badanymi w ramach innych nauk społecznych, ale ekonomia zajmuje się głównie relacjami zachodzącymi między kupującym a sprzedającym oraz analizą rynku.”[wikipedia]