Antyk lub inaczej starożytność, to pierwszy z okresów historycznych, który dotyczy dziejów grecko – rzymskim mających miejsce przez okres 1300 lat. Nazwa antyk pochodzi od łacińskiego słowa antiquus, które oznacza dawno. Początkiem tej epoki był przełom IX i VIII wieku przed naszą erą, czyli okres, w którym żył i tworzył największy ówczesny artysta, jakim był Homer.
Jako zakończenie antyku uważa się okres między IV a VI wiekiem. Za dokładną datę przyjęło się brać rok 476, kiedy to Rzym został najechany przez wojska germańskie. Natomiast za najlepszy okres dla epoki antyku, kiedy nastąpił największy jej rozkwit, uważa się czasy za panowania Peryklesa. W czasie tym powstała pierwsza w Europie demokracja.
Najważniejszymi filozofami dla tej epoki byli: Sokrates, Platon i Arystoteles. Natomiast nurty filozoficzne to:
Stoicyzm, który charakteryzowało twierdzenie, iż życie umiarkowane i zgodne z naturą to najważniejszy i najlepszy sposób na osiągnięcie szczęścia i opanowania nad sobą.
Epikureizm, która to nauka głosiła, że celem życiowym każdego człowieka powinno być rozważne dążenia do przyjemności i szczęścia. Założycielem szkoły tej był Epikur.
Hedonizm, to doktryna etyczna głosząca, że przyjemność cielesna to najważniejsze dobro. Twórcą tego twierdzenia był Arystyp z Cyreny.
Zobacz testy z języka polskiego dla szkół średnich i gimnazjum