„Zobaczysz” Stachura i „Jestem Julią” Poświatowska – interpretacje utworów

Wypracowania dotyczą utworów Edwarda Stachury oraz Haliny Poświatowskiej. Główna tematyka obydwu z nich tyczy się nieszczęśliwej miłości. „Jestem Julią” prezentuje to zjawisko z perspektywy kobiety, natomiast „Zobaczysz” z męskiego punktu widzenia.
Te opracowania to świetna notatka do nauki lub przede wszystkim gotowe wypracowanie, praca domowa.

 

Halina Poświatowska w swoim słynnym utworze pt. „Jestem Julią” stosuje aluzję literacką do szekspirowskiego dramatu „Romeo i Julia”. Podmiot liryczny przedstawia się jako Julia, która cierpi z powodu nieszczęśliwej miłości. Uzależniła się od ukochanego i właśnie z tego powodu trudno jej odzyskać równowagę.
„Zobaczysz” autorstwa Edwarda Stachury można potraktować jako swoistą przestrogę. Ból spowodowany nieszczęśliwą miłością potrafi zmienić nawet najważniejsze wartości.

 

Dwie oddzielne interpretacje liczą w sumie 306 wyrazów.


„Zobaczysz” Edward Stachura

Osobą mówiącą w wierszu jest mężczyzna, który przeżył zawód miłosny. Formułuje słowa o charakterze ostrzeżenia. Życie straciło dla niego jakikolwiek sens. Podkreśla to jak bardzo źle się z tym czuje.

Wszystko wokoło jest ciemne. Cały jego świat wypełniły szarości. Wiersz został zbudowany paralelnie. Zupełnie inaczej odbiera zjawiska. Zawód miłosny jest tak traumatycznym przeżyciem, że zmienia się wszystko co go otacza. Woda przestanie zaspokajać pragnienie. Zmieniają się nawet te kardynalne, najważniejsze wartości. Zamiast dnia zobaczy noc. Jest pewien, że każdy w takiej sytuacji czuje się tak samo.

Sam siebie nie jest w stanie poznać, a twarz, którą widzi w lustrze jest zupełnie obca. To tak jakby odchodząc od niego wydarła mu resztki jego własnej tożsamości. Strach wyda mu się jeszcze bardziej doskwierający. Sugeruje, że pomóc może mu tylko samobójstwo, ale to podpowiadają mu żywioły. Bardzo pragnie poczuć ulgę w cierpieniu jakie nieustannie odczuwa. Ma wrażenie, że już nigdy ta sytuacja się nie zmieni i najlepiej byłoby zniknąć.

„Jestem Julią” Halina Poświatowska

Podmiot liryczny ujawnia się w tym utworze. Nazywa siebie Julią i to imię sugeruje, że to nawiązanie do dramatu Szekspira pt. „Romeo i Julia”. Ma dwadzieścia trzy lata, więc jest bardzo młodą kobietą. Była zakochana nieszczęśliwie, ponieważ jej ukochany odszedł. Jest to przykład wiersza wolnego, brak w nim znaków interpunkcyjnych.

Podmiot liryczny przedstawia się aż trzy razy. Stosuje porównanie  próbując scharakteryzować miłość. Pobudziła ją do życia, choć nie była łatwa. Wypełniła całe jej życie. Rozpędziła jej krew i nadała sens życiu. Uzależniła się od tej osoby. Teraz jest totalnie zrozpaczona i zdolna do nawet samookaleczenia. Być może ból fizyczny uśnieżyłby cierpienie psychiczne. Jest gotowa upokorzyć się, żeby tylko wrócił. Jest w stanie zrobić wszystko, aby skłonić go do powrotu. Najprawdopodobniej jest od tego mężczyzny uzależniona.

Historia nieszczęśliwej miłości się powtarza. Kobietę współczesną wyróżnia siła, która pozwala jej żyć, mimo iż nie ma jej Romea.

Mikołaj Rej „Krótka rozprawa między trzema osobami, Panem, Wójtem a Plebanem” – analiza
Mikołaj Rej   „Krótka rozprawa między trzema osobami, Panem, Wójtem a Plebanem” – analiza Mikołaj Rej jest postacią, która zasłynęła w literaturze...
„Święty Boże” interpretacja hymnu Jana Kasprowicza, wypracowanie
„Święty Boże” interpretacja hymnu Jana Kasprowicza „Święty Boże” to jeden z hymnów autorstwa Jana Kasprowicza, należy on do cyklu wydawanego...
"Going to the cinema" - wypracowanie po angielsku
Going to the cinema. A cinema is a place where films are shown. In a big city there are many cinemas, in a small one sometimes there are none....
„But w butonierce” interpretacja wiersza Bruno Jasieńskiego
„But w butonierce” interpretacja wiersza Bruno Jasieńskiego Bruno Jasieński to jeden z bardziej znanych poetów polskich, prawdziwe jego nazwisko...
Młoda Polska: charakterystyka epoki
Charakterystyka , styl i założenia w epoce Młodej Polski Młoda Polska oznaczała nowy prąd, który pojawił się w poglądach, literaturze i sztuce...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *