Po śmierci Władysława Jagiełły możni wybrali na króla jego najstarszego syna, Władysława. Do szybkiej koronacji Władysława (1434) dążył kardynał Zbigniew Oleśnicki, który obawiał się problemów związanych z przedłużającym się bezkrólewiem. Jednak wobec małoletniości króla (miał wówczas 10 lat) rządy w Polsce przejęła rada regencyjna, a na czele poszczególnych prowincji stanęli namiestnicy. Na wielkiego księcia Litwy wybrano młodszego brata Władysława, Kazimierza, co stanowiło jednocześnie zerwanie unii personalnej pomiędzy Polską a Litwą.
Okres panowania Władysława, zwanego Warneńczykiem, to okres dynamicznych przemian w środkowej Europie.
Po śmierci Zygmunta Luksemburczyka w 1437 r., Czesi ponownie ofiarowali koronę władcy polskiemu, ale polski król jej nie przyjął. Natomiast w 1440 r. młodocianemu królowi Władysławowi ofiarowali swój tron Węgrzy, którzy szukali silnego sojusznika do walki z zagrażającymi im Turkami. Gdy król przyjął koronę oba państwa stanęły w obliczu wielkiego zagrożenia ze strony Turcji, która rozpoczęła podbój Półwyspu Bałkańskiego. Po pokonaniu słowiańskich państw: Bułgarii i Serbii, dotarli do Dunaju i zagrozili granicom Królestwa Węgierskiego.
Młody król Polski i Węgier przekonany o potędze swych królestw rozpoczął wojnę z Turcją. Niedoświadczony i zbyt młody król nie był w stanie dowodzić swymi wojskami, dlatego na ich czele stał znakomity węgierski wódz Jan Hunyady. Po kilku wspaniałych zwycięstwach część Półwyspu Bałkańskiego została odebrana Turkom, ale król miał w planach całkowite usunięcie najeźdźców z Europy. Walki zakończyły się zwycięsko dla wojsk węgierskich i podpisaniem w 1444 r. w Szegedynie rozejmu na 10 lat. Zapewniał on Węgrom odzyskanie utraconych ziem i otrzymanie odszkodowań wojennych. Jednak za namową papieskiego legata Cezariniego oraz Wenecji, Władysław zerwał porozumienie i podjął nową wyprawę w głąb Bułgarii. Miał on otrzymać pomoc z Zachodu (siły węgierskie miały połączyć się z flotą papiesko – wenecko – burgundzką), ale pomoc ta nie nadeszła. Udział Polaków w tej wyprawie był niewielki, bowiem dalsza walka z Turcją nie leżała w interesie Polski.
W 1444 roku doszło do krwawej bitwy pod Warną, która zakończyła się sromotną klęską wojsk węgierskich, a sam król Władysław poległ na polu bitwy.
Władysław Warneńczyk nie był żonaty, nie miał tez dzieci. Po jego śmierci nastąpił w kraju okres trzyletniego bezkrólewia, a koronę królewską przejął jego młodszy brat Kazimierz (1447).