Wypracowanie – „Miłosierdzie gminy” M. Konopnickiej, interpretacja

„Miłosierdzie gminy” Marii Konopnickiej opowiada o niezwykłej licytacji, która odbywa się w urzędzie gminnym, w jednej ze szwajcarskich wiosek. Przedmiotem licytacji jest 82 – letni Kuntz Wunderli, człowiek chory i niedołężny. Starzec ten jest poddawany poniżającej procedurze oględzin, która ma na celu ustalenie kwoty, za którą zostanie kupiony przez jednego z uczestników licytacji. Licytacja ta miała na celu znalezienie tym starszym ludziom domu i opieki. Miała pomóc w polepszeniu losu tych ludzi. W rzeczywistości była to pomoc pozorna, bowiem ludzie ci przeznaczeni byli jako tania siła robocza. Żyli oni w tragicznych i ciężkich warunkach. Ciężka i fizyczna praca powodowała, że ci starcy umierali w niedługim czasie z wycieńczenia.

 

Poprzez ten utwór poetka krytykuje tego typu miłosierdzie, podkreśla, ze tego typu traktowanie ludzi jest okrutne i upokarzające. Wytyka społeczeństwu fałszywe miłosierdzie, które tak naprawdę pokierowane jest rządzą pieniądza, a nie bezinteresownością.

 

Wypracowanie zawiera 455 wyrazów / 3230 znaków.

„Miłosierdzie gminy” Marii Konopnickiej opowiada o problemie ludzi starych, niepotrafiących zapracować na własne utrzymanie, którym na pomoc stanął radca gminy. Wpadł on na pomysł, by za niewielką dopłatą gminy, osoby starsze brane były pod opiekę innych rodzin.

Urzędnicy uważali to za wspaniały pomysł na rozwiązanie problemu tych ludzi.

Niestety nie było to tak wspaniałomyślne, jakby się wydawało, gdyż spotkania te odbywały się w formie licytacji zwierząt, które musiały pokazywać żeby, swoje umiejętności i zdolności fizyczne. Było to niezwykle upokarzające dla tych schorowanych, niedołężnych ludzi. Licytacje to wyglądały podobnie, jak niegdyś targi niewolników, którzy musieli pokazywać swoją siłę, tężyznę fizyczną, zdolności i umiejętności. Stary człowiek poniżony w trakcie upokarzającej procedury zostaje przyrównany do rangi psa, który jest nikomu niepotrzebny, i którego los nikogo tak naprawdę nie wzrusza.

Najczęściej ludzie starsi brani byli do pomocy przy pracy fizycznej, gdzie w niedługim czasie umierali z wycieńczenia. Żyli i pracowali w strasznych i surowych warunkach.

Poprzez ten utwór, poetka krytykuje tego typu miłosierdzie, a sam tytuł tej noweli jest tytułem ironicznym.

Poetka podkreśla, że tego typu traktowanie jest okrutne i tak naprawdę pozbawione miłosierdzia. Jest dla nich upokarzające i uwłacza ludzkiej godności. Ludzie uważali, że kupując starszą osobę spełniają dobry uczynek, i że okazują współczucie i miłosierdzie. Tak zwanym opiekunom wcale nie zależało na dobru starców, bowiem z reguły żyli oni w urągających człowieczeństwu warunkach. W rzeczywistości chodziło tu przede wszystkim o korzyści, jakie mieli z tego opiekunowie. Cała ta pomoc nafaszerowana była obłudą i zakłamaniem, których wówczas nie chciano dostrzec. Ludźmi kierowały zupełnie inne pobudki niż niesienie bezinteresownej pomocy. Kierowali się zyskiem, zdobyciem taniej siły roboczej. Kupowali ludzi za parę groszy. Upokarzanie ludzi, uwłaczanie ich godności mieszkańcy nazywali miłosierdziem.

Utwór ten jest wyrazem troski i wrażliwości poetki na dramatyczną sytuację ludzi starych, którzy często nie mieli się gdzie podziać, nie potrafili zarobić na chleb. Stanowili oni wielki problem dla rodzin, jak i dla gmin, które nie chciały, bądź nie potrafiły zapewnić im bezpieczeństwa i godnej starości.

„Miłosierni” uważali, że robią wielką i wspaniałą rzecz dla tych starych ludzi, a tak naprawdę ich zachowanie i postępowanie wobec utrapionych było niegodziwe, okrutne i pozbawione jakiejkolwiek szczerości.

Autorka w doskonały sposób portretuje społeczeństwo, ukazując jego nieczułość, brak wrażliwości i bezwzględność w stosunku do starców. Prezentuje bezwzględność rodzin, które nie chcą z dobrego serca i obowiązku zająć się bliskimi. Ukazuje syna, który przybywa na licytację własnego ojca. Jest to niezwykle dramatyczna chwila dla ów starca. Kuntz, widząc pośród zebranych swego syna, marzy o śmierci wśród bliskich, ale ma pełną świadomość tego, że to nie od niego zależy. Jest to niezwykle haniebna sytuacja dla starca, czuje się odrzucony i poniżony.

Konopnicka podkreśla, że chęć niesienia pomocy tym ludziom powinna być szczera i prawdziwa, a nie pozorna, która sprowadza się do szybkiego wyeliminowania problemu.

„Ludzie bezdomni” – Tomasz Judym charakterystyka
Doktor Tomasz Judym jest jednostką wrażliwą i szlachetną, Jako lekarz i człowiek protestował przeciwko niesprawiedliwości i krzywdzie. Uważam,...
„Lament” Tadeusz Różewicz - analiza wiersza
„Lament” Tadeusz Różewicz – analiza wiersza Tadeusz Różewicz urodził się 9.10.1921 roku, poetę zalicza się do pokolenia Kolumbów. Jako...
„Nad Niemnem” obraz powstania styczniowego – wypracowanie
„Nad Niemnem” obraz powstania styczniowego – wypracowanie Zaprezentowana przez Elizę Orzeszkową w powieści „Nad Niemnem” akcja ma miejsce ponad...
Horacy „Exegi monumentum aere perennius” – „Wzniosłem sobie pomnik trwalszy od spiżu”
Horacy „Exegi monumentum aere perennius” – „Wzniosłem sobie pomnik trwalszy od spiżu” Horacy to antyczny poeta i pisarz żyjący w latach 65 –...
Wypracowanie – charakterystyka Miziołka, Joanna Olech
Głównym bohaterem książki Joanny Olech, pt.: „Dynastia Miziołków” jest Miziołek. Jest to dwunastoletni chłopiec mieszkający w Warszawie. Jego...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *