Wypracowanie – charakterystyka Stasia Tarkowskiego, W pustyni i w puszczy

Wypracowanie z języka polskiego (szkoła podstawowa) obejmuje charakterystykę Stasia Tarkowskiego, głównego bohatera powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”.

 

Głównym bohaterem jest nastoletni chłopiec, Staś, który urodził się i wychowywał w Port Saidzie. Jest synem Polaka, Władysława Tarkowskiego, który pracował przy budowie Kanału Sueskiego. Pewnego dnia zostaje uprowadzony, wraz z małą Nel, przez Arabów i przeżywa wiele przygód. W trakcie wielkiej podróży Staś udowadnia, że jest wielkim i odważnym bohaterem. Ratuje siebie i swą przyjaciółkę z wielu opresji. Pomaga jej, wspiera ją. Ceni jej życie bardziej niż swoje. Jest wielkim optymistą, do końca wierzy w szczęśliwe dotarcie do domu, do ojców, swojego i małej Angielki.

 

Powieść Sienkiewicza w piękny sposób ukazuje afrykańską przyrodę, faunę i florę, a także wiele zjawisk występujących na Czarnym Lądzie: burze piaskowe, fatamorganę, pory roku. Ukazuje życie tubylców, ich tradycje i obyczaje, sposób, w jaki żyli. Nawiązuje również do wątków historycznych, takich jak: budowa kanału sueskiego, czy powstania mahdystów.

 

Wypracowanie zawiera 497 wyrazów / 3366 znaków.

Głównym bohaterem powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy” jest Staś Tarkowski.

Staś ma 14 lat. Urodził i wychował się w Port Saidzie. Wychowywał go ojciec – Polak. Pan Tarkowski pracował przy budowie Kanału Sueskiego. Wychował syna w duchu patriotyzmu. Przekazywał mu wiedzę o ojczyźnie. Chociaż chłopiec nie urodził się w Polsce, to czuł się Polakiem i kochał swój kraj. Był dumny z tego, że jest Polakiem.

Staś jest chłopcem wysokim i silnym. Ma blond włosy i niebieskie oczy.

Staś jest zdolnym uczniem, niezwykle inteligentnym i spostrzegawczym. Lubi poszerzać swoją wiedzę. Najchętniej uczy się języków obcych. Łatwo nawiązuje kontakty z ludźmi, chętnie rozmawia ze współpracownikami ojca. Potrafi również porozumieć się z innymi mieszkańcami Sudanu.

Jest chłopcem niezwykle odpowiedzialnym, z troską i czułością opiekował się swą młodszą przyjaciółką, Nel. W Omdurmanie głodował, aby Nel miała, co jeść. Poświęcał się dla niej. W czasie jej choroby bardzo troskliwie i z oddaniem się nią opiekował.

Wielokrotnie udowodnił, że jest odważny i dzielny. Z narażeniem życia uwolnił siebie i towarzyszkę z niewoli Arabów. Potrafił podjąć wiele trudnych dla niego samego decyzji, zabił lwa. Na audiencji u Mahdiego pokazał swa patriotyczną i chrześcijańską postawę, nie wyparł się wiary. Zachował się z wielką godnością.

Staś to bardzo sympatyczny i życzliwy chłopiec, miał wielu przyjaciół. Był też wiernym przyjacielem. To bardzo zaradny i samodzielny młodzieniec. Wielokrotnie udowodnił, że jest odpowiedzialny i rozważny. Z pełną determinacją dąży do osiągania zamierzonych celów.

Jest niezwykle mądrym chłopcem, doskonale orientował się w terenie, świetnie radził sobie na pustyni i w buszu. Znał niezwykle dobrze afrykańską faunę i florę.

Niezwykła ciekawość powodowała u niego, że chętnie poznawał zwyczaje i kulturę tubylców.

Fascynowały go podróże i poznawanie Czarnego Lądu.

Staś był trochę zarozumiały, lubił przechwalać się przed Nel swoją wiedzą i umiejętnościami. Próbował okazywać jej swoją wyższość, bo był od niej starszy.

Był bardzo pomysłowy, wysyłał latawce z prośbą o pomoc.

Cechował go wielki optymizm, bo do końca wierzył w szczęśliwy powrót do domu. Pragnął być bohaterem i z pewnością mu się to udało. Poprzez swoje czyny i postępowanie okazał się wielkim bohaterem. Potrafił przewidzieć wiele sytuacji, dzięki czemu wielokrotnie udało mu się wyjść z opresji.

Był bardzo opanowany, nie wpadł w panikę na wieść o porwaniu. Był niezmiernie wrażliwy i delikatny w stosunku do Nel, gdy przekazał jej tę informację. Pocieszał ją. Był wspaniałym przyjacielem i opiekunem.

Staś to chłopiec bezinteresowny, z oddaniem pomagał przyjaciółce, pomagał Wa – himom nie oczekując w zamian zapłaty.

Jest człowiekiem tolerancyjnym, nie wywyższa się wśród tubylców swym kolorem skóry. Odnosi się z szacunkiem wszystkich ludzi. Chętnie im pomaga i uczy się ich tradycji.

Pomimo tego, iż sam jest jeszcze dzieckiem potrafił podejmować mądre i właściwe decyzje.

Staś to dobry i mądry chłopiec. Pomocny, uczynny i niezwykle zaradny. Potrafił poradzić sobie w każdej sytuacji, nie załamywał się. Dla małej Nel gotów był poświęcić życie.

Jest prawdziwym, godnym naśladowania bohaterem. Jest dojrzały, odpowiedzialny i zaradny.

I chociaż ma dopiero 14 lat, to niejeden dorosły mógłby się na nim wzorować.

Staś Tarkowski jest wspaniałym młodym człowiekiem, godnym naśladowania.

„Dzieje Tristana i Izoldy” – analiza utworu, wypracowanie
„Dzieje Tristana i Izoldy” – średniowieczny romans miłosny Dzieje Tristana i Izoldy to jedno z największych arcydzieł epoki średniowiecza a zarazem...
Neoromantyzm, motywy romantyzmu w Młodej Polsce
Nawiązania do romantyzmu w epoce Młodej Polski Nawiązywanie do romantyzmu w epoce Młodej Polski było zjawiskiem powszechnym stąd druga nazwa...
„Tren I” interpretacja utworu, Jan Kochanowski, wypracowanie
Jan Kochanowski „Tren I ” analiza utworu Tren jako gatunek literacki był znany już w starożytności, to pośmiertny utwór pisany na cześć bohaterów,...
Interpretacja wiersza „Bema pamięci żałobny rapsod” – C. K. Norwid
„Bema pamięci żałobny rapsod” to utwór poświęcony pamięci Józefa Bema, który był bohaterem powstania listopadowego (1830/31), który „za wolność...
„Walentynki” Tadeusz Różewicz - analiza wiersza
„Walentynki” Tadeusz Różewicz – analiza wiersza Tadeusz Różewicz to jeden z bardziej znanych polskich poetów, dramaturgów eseistów. Urodził...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *