Współczesność – dominujące kierunki i gatunki literackie

Aby prawidłowo rozumieć zmiany zachodzące w danych okresach należy znać dominujące prądy, gatunki literackie i artystyczne, które kształtowały ówczesny światopogląd. Stanowią one bowiem odpowiedz danego pokolenia na toczące się zmiany. Dla okresu współczesności należy znać następujące terminy: postmodernizm, powieść paraboliczna, powieść produkcyjna, powieść środowiskowa, pryszczaci, reinterpretacja, turpizm, weryzm, wiersz biały, wiersz wolny.

 

W poniższym tekście dokładnie wyjaśniono każde hasło z osobna, popierając je stosownym przykładem. Tekst może posłużyć jako sprawdzian lub gotowa ściąga. Całość zawiera 429 słów.

Współczesność – dominujące kierunki i gatunki literackie


postmodernizm- ruch artystyczny prężnie rozwijający się od początku lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Początkowo jedynie w Stanach Zjednoczonych następnie w całej Europie. Wart wiedzieć, że za datę początkową przyjmuje się również 22.11.1963 roku czyli dzień zamachu na prezydenta Kennedyego. Postmoderniści ukazywali kryzys i rozpad dotychczasowych morali, porządków filozoficznych czy etycznych.


powieść paraboliczna- to rodzaj powieści charakteryzującej się  uniwersalnością i ponadczasowością. Można ją wyczytać zarówno w płaszczyźnie realistycznej jak i metaforycznej. Świat przedstawiony obrazuje sytuacje odnoszące się ogólnych prawd i zasad moralnych. Do gatunku tego możemy zaliczyć: „Dżumę” Camusa czy „Proces” Kafki. Warto jednak pamiętać, że ten nowy gatunek wywodzi swe korzenie ze Starego Testamenty, w świętej księdze bowiem odnajdujemy ponadczasowe prawdy w przypowieściach.


powieść produkcyjna- to kolejny gatunek powieści powstały w tym okresie. Został wykreowany przez socjalizm w celu propagandowym, miał stać się swoistym nośnikiem prawd ideologicznych i pożądanych ówcześnie wzorców osobowościowych.  Każdą tego typu powieść cechuje schematyzm, bohaterem jest przeciętny człowiek z niskiej warstwy społecznej o nieskalanej opinii, któremu przychodzi walczyć z wrogiem klasowym. Jako przykład można wskazać : „Przy budowie” Tadeusza Konwackiego.


powieść środowiskowa- to odmiana powieści która ukształtowała się w realizmie jednak swą odnowę przeżyła dzięki naturalizmowi. Gatunek ten ukazuje przekrój danego środowiska, obrazując wszelkie jego elementy, osobliwości kulturowe, językowe, mentalność ludzką. Jako przykład można wskazać „Popiół i diament” Jerzego Andrzejewskiego.


pryszczaci- to nazwa młodych pisarzy, którzy na przełomie 40 i 50 lat XX wieku ukazali się jako zwolennicy realizmu socjalistycznego. Prezentowali oni program popierający władzę ludową, pragnęli walki z wrogiem klasowy. Do grupy tej można zaliczyć: Tadeusza Borowskiego, Witolda Zalewskiego czy Tadeusza Konwickiego.


reinterpretacja- polegała na nadawaniu nowego wymiaru klasycznym tematom utrwalonym schematycznie w ludzkiej świadomości. Można inaczej powiedzieć, że to aktualizacja dawnej tematyki, nadanie jej nowego sensu i znaczenia. Jako przykład można wskazać: „Treny Fortynbrasa” Zbigniewa Herberta.


turpizm- to gatunek który operował brzydotą, kalectwem i śmiercią a także językiem pełnym kolokwializmów. Dzięki temu dobitnie podkreślone zostawały fizjologiczne aspekty człowieczeństwa. Sama nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa „tur pis” czyli „brzydki”. Do przedstawicieli tego gatunku zaliczyć można: Stanisława Grochowiaka czy Juliana Przybosia.


weryzm- to kierunek w literaturze włoskiej stanowiący odmianę naturalizmu. Do jego głównych cech zalicza się skrajny mimetyzm. Wpływy tego kierunku można wskazać w „Innym świecie” Gustawa Herlinga Grudzińskiego.


wiersz biały- to wiersz nie posiadający rymów w przeciwności do wiersza klasycznego. W literaturze polskiej wiersz biały wykorzystał między innymi Kochanowski w „Odprawie posłów greckich”.


wiersz wolny- to jeden z najbardziej charakterystycznych wierszy współczesnej liryki. Utwory realizujące założenia gatunku dopuszczają wszelkie formy i zabiegi stąd połączenie regularności i nieregularności strof czy nierówność sylab.

Charakterystyka teatru elżbietańskiego i dramatu angielskiego przed Szekspirem
Pamiętaj, że wypracowanie możesz pobrac wyłącznie do użytku własnego i nie posiadasz do niego praw majątkowych. Dalsza odsprzedaż lub umieszczanie...
Orgon – charakterystyka postaci, „Świętoszek” Moliera, wypracowanie
Głównym bohaterem komedii Moliera, pt.: „Świętoszek” jest Orgon. Jest to zamożny mężczyzna w średnim wieku. Ma drugą żonę Elwirę oraz dwoje dzieci...
Goplana – charakterystyka postaci fantastycznej, „Balladyna” J. Słowacki
Jedną z postaci fantastycznych w utworze „Balladyna” J. Słowackiego była Goplana. Była ona nimfą i królową jeziora Gopło, dobrą wróżką, troszczącą...
Mit o Dedalu I Ikarze, wypracowanie
Mit o Dedalu I Ikarze Mitologia grecka zawiera bardzo bogaty zbiór mitów podlegających różnorodnym funkcją i podziałom. Ponadczasowość wielu...
„Do Panny” – analiza wiersza Jana Andrzeja Morsztyna
“Do Panny” – analiza wiersza Jana Andrzeja Morsztyna Jan Andrzej Morsztyn żyjący w latach 1621 – 1693 to jeden z najznakomitszych przedstawicieli...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *