Stanisław Barańczyk „Wypełnić czytelnym pismem”- analiza wiersza

„Wypełnić czytelnym pismem”- to jeden z bardziej znanych utworów Stanisława Barańczaka. Całość utworu sporządzona jest w formie ankiety, swoistego kwestionariusza, który w sytuacjach publicznych ówczesnej Polski należało wypełnić. Czytelnik w tekście odnajduje szereg pytań bardzo typowych dla ankiety oraz sugerowane  odpowiedzi. Niektóre z pośród nich dotyczą kwestii typowo urzędowych inne prywatnego życia a nawet intymności. Wymowa wiersza ma za zadanie ukazać prawdę na temat człowieka żyjącego w totalitarnym systemie.

 

W wypracowaniu dokładnie omówiono wymowę i konteksty utworu. Całość poparta jest stosownymi cytatami i zawiera 305 słów.

 

Stanisław Barańczyk „Wypełnić czytelnym pismem”- analiza wiersza


Stanisław Barańczyk to jeden z najbardziej znanych autorów współczesności. Urodził się 13.02.1946 roku w Poznaniu. Z zamiłowania i wykształcenia poeta, krytyk, eseista, wykładowca literatury na Uniwersytecie Harwarda. Należał do pokolenia Nowej Fali gdy na początkach swej twórczości skupiał się na ukazywaniu fałszu i zakłamania PRL-u. Do odrębnej grupy należy zaliczyć twórczość emigracyjną. Poeta odwołuje się w niej bowiem do motywów literatury romantycznej jak np.: nostalgia, obcość, przywiązanie do wartości ojczystych.


„Wypełnić czytelnym pismem”- to jeden z bardziej znanych utworów Stanisława Barańczaka. Całość utworu sporządzona jest w formie ankiety, swoistego kwestionariusza, który w sytuacjach publicznych ówczesnej Polski należało wypełnić. Ankieta jako swoista forma badawcza pozwalała zebrać wiadomości na temat jednostkowego człowieka pozwalając tym samym na brak podmiotowości. Czytelnik w tekście odnajduje szereg pytań bardzo typowych dla ankiety oraz sugerowane  odpowiedzi. Niektóre z pośród nich dotyczą kwestii typowo urzędowych inne prywatnego życia a nawet intymności.


Wymowa wiersza ma za zadanie ukazać prawdę na temat człowieka żyjącego w totalitarnym systemie. To on bowiem determinuje życia człowieka wyznaczając jego rolę w społeczeństwie i sposób myślenia. Tym samym zabijana jest indywidualność. Wtłoczeni do wielkiej machiny systemu podsycane jest brakiem zaufania i strachem, człowiek zdaje się wegetować , nie szuka sensu i własnych celi ale podporządkowuje się władzy. Jak mówi cytat: „urodzony: tak, nie, niepotrzebne skreślić: dlaczego „tak” uzasadnić, czy zamierza mieć dzieci tak, nie, dlaczego nie…” Człowiek żyjący w totalitarnym systemie jest świadom swego położenia i beznadziejności sytuacji. Wie, że nie może budować wolnej przyszłości musi podporządkować się reżimowi. Otaczające jednostkę wszechobecnie ograniczenia sprawiają, że nie chce ona przenosić swych obaw i problemów na dzieci.


Zakańczając należy także omówić budowę utworu. Wiersz stylizowany jest na ankietę, zawarty w formie ciągłej pozbawionej rymów. Użyte w nim środki artystyczne to gra słów, nagromadzenie pytań oraz metafora.

Pestka Ubyszówna – charakterystyka postaci, „Ten obcy”, wypracowanie
Pestka Ubyszówna była jedną z bohaterek książki pod tytułem „Ten obcy” napisanej przez I. Jurgielewiczową. Pestka pochodziła z bardzo kochającej...
Wartość pracy w „Nad Niemnem „ Elizy Orzeszkowej, wypracowanie
„Nad Niemnem” – wartość pracy ukazana przez autorkę  Elizę Orzeszkową Powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej zawiera w sobie prezentacje stanowiska...
"Róża poświęcona Danielowi Naborowskiemu" Jarosława Marka Rymkiewicza interpretacja wiersza.
                Topos róży w baroku był jednym z głównych tematów wierszy. Daniel Naborowski- barokowy twórca swój wiersz poświęcił księciu Krzysztofowi...
Wiliam Szekspir „Hamlet” – analiza utworu, wypracowanie
Wiliam Szekspir „Hamlet” – analiza utworu
„Lilie” – interpretacja utworu Adama Mickiewicza
Bohaterka jest młodą kobietą, matką i żoną. Jej mąż był rycerzem walczącym po stronie króla Bolesława. Podczas jego nieobecności nie była mu...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *