Mowgli – charakterystyka postaci, „Księga dżungli”

Poniższe wypracowanie z języka polskiego stanowi charakterystykę jednego z głównych bohaterów książki R. Kiplinga pt: „Księga dżungli”, Mowgliego. Jest to maleńki chłopiec, który zostaje wyratowany z łap tygrysa ludożercy- Shere Khana przez parę wilków. Chłopiec zostaje przyjęty do wilczego stada i wychowany wśród zwierząt. Poznaje zasady panujące w dżungli i uczy się żyć w zgodzie z naturą. Mowgli jest żywymi wesołym chłopcem, lubi zabawy i psoty, często popada w tarapaty, ale wychodzi z nich cało. Chętnie i szybko uczy się nowych rzeczy, zdobywa wiele cennych umiejętności, potrzebnych do życia w dżungli. Wyrasta na mądrego, bystrego i silnego chłopca. Jako nastoletni chłopiec opuszcza wilcze stado i udaje się do ludzkiej wioski. Przygarnia go kobita imieniem Messui. Chłopcu trudno dostosować się do nowych, panujących w wiosce zasad. Z tego też powodu popełniał wiele gaf. Mowgli oskarżony przez strzelca o czary, zostaje obrzucony kamieniami i wypędzony z wioski.

 

Wypracowanie zawiera  469 wyrazów / 3266 znaków.

Mowgli jest jednym z głównych bohaterów książki R. Kiplinga pt: „Księga dżungli”. Jest to maleńki chłopiec, który zostaje wyratowany z łap tygrysa ludożercy- Shere Khana przez parę wilków. Wilcza Matka postanowiła wykarmić chłopca wraz ze swoimi wilczymi dziećmi. Chłopiec zostaje przyjęty do wilczego stada i wychowany wśród zwierząt. Poznaje zasady panujące w dżungli i uczy się żyć w zgodzie z naturą.

Poznajemy go jako maleńkiego, całkiem nagiego i bezbronnego chłopczyka, który jednakowoż wykazywał niezmierną determinację i odwagę, przepychając się miedzy wilczymi braćmi do piersi matki. Z czasem stał sia silnym, mężnym młodzieńcem o niezwykłej odwadze. Wyrósł na dobrego i mądrego człowieka. Pomimo życia wśród zwierząt nie zatracił swojego człowieczeństwa.

Mowgli jest żywymi wesołym chłopcem, lubi zabawy i psoty, często popada w tarapaty, ale wychodzi z nich cało. Chętnie i szybko uczy się nowych rzeczy, zdobywa wiele cennych umiejętności, potrzebnych do życia w dżungli.

Mowgli jest silny, zwinny i niezwykle sprawny fizycznie. Posiada wiele umiejętności, których nie ma przeciętny człowiek. Bardzo szybko uczy się nowych rzeczy. Dzięki swemu zwierzęcemu wychowawcy –Baloo, Mowgli poznaje prawa rządzące dżunglą i mowę zwierząt.

Wyrasta na mądrego, bystrego i silnego chłopca. Mowgli bardzo kocha swoją wilczą rodzinę i jest jej bardzo oddany. Ma wielu zwierzęcych przyjaciół, którym potrafi okazywać wdzięczność: „Zawsze będę pamiętał, iż kocham ciebie i wszystkich, którzy żyją w naszej jaskini”.

Mowgli jest bardzo wrażliwym chłopcem, nie pozwala krzywdzić bezbronnych zwierząt. Ratuje starego Akelę przed młodymi wilkami.

W czasie porwania przez małpy wykazuje się wielkim sprytem i jasnością umysłu. Poprosił ścierwnika, by ten powiadomił Baloo o swojej sytuacji. Baloo wraz z wężem Kaa i panterą Bagheerą ruszyli na pomoc porwanemu chłopcu.

Jako nastoletni chłopiec opuszcza wilcze stado i udaje się do ludzkiej wioski. Przygarnia go kobieta imieniem Messua. Chłopcu trudno dostosować się do nowych, panujących w wiosce zasad. Z tego też powodu popełniał wiele gaf. Jednak zdobył tam nową wiedzę i umiejętności. Poznał ludzką mowę. Nowa rzeczywistość, w jakiej przyszło mu przebywać nie spodobała mu się za bardzo. Czuł się wyobcowany i samotny. Wiele wsparcia okazała mu Messua, który uznała go za swojego zaginionego syna.


Mowgli niejednokrotnie wykazał, że jest odważny i dzielny. Samotnie stawił czoło gromadzie wilków i tygrysowi, swojemu największemu wrogowi. Mowgli zastawia na Shere Khana pułapkę i zabija go. Tygrys zostaje stratowany przez bydło.

Mowgli oskarżony przez strzelca, jednego z mieszkańców wioski, o czary, zostaje obrzucony kamieniami i wypędzony z wioski.

Gromada wilków proponuje Mowgliemu objęcie przywództwa nad Gromadą, ale młodzieniec odmawia i od tej pory samodzielnie przemierza dżunglę i poluje.

Mowgli to wspaniały bohater, który pomimo iż wychowywał się wśród zwierząt nie zatracił swojego człowieczeństwa. Był dobrym i uczciwym człowiekiem, odważnym i umiejącym żyć zgodnie z panującymi zasadami. Szanował i kochał swoją wilczą rodzinę, zawsze okazywał wdzięczność i troskę. Pokonał swojego odwiecznego wroga. Zdobył wiele cennych umiejętności, dzięki którym nauczył się żyć w dżungli i korzystać z jej dobrodziejstw.

Oleńka Billewiczówna – charakterystyka postaci „potop” H. Sienkiewicz
Jedną z bohaterek występujących w powieści „Potop” H. Sienkiewicza była Oleńka Billewiczówna. Dziewczyna była wnuczką Herakliusza Billewicza,...
„Królowa Śniegu” H. Ch. Andersen, wypracowanie, streszczenie
Głównymi bohaterami baśni jest para przyjaciół, Kaj i Gerda, których wielka przyjaźń i wzajemne oddanie zostają pewnego dnia wystawione na ciężką...
Publicystyka Stanisława Staszica w obronie niezawisłości Polski
Pamiętaj, że wypracowanie możesz pobrac wyłącznie do użytku własnego i nie posiadasz do niego praw majątkowych. Dalsza odsprzedaż lub umieszczanie...
Oświecenie – przykłady i cechy powiastki filozoficznej, ściąga
Oświecenie – przykłady i cechy powiastki filozoficznej. Powiastka filozoficzna była bardzo istotnym jeśli nie najważniejszym gatunkiem literackim...
Obraz wsi w pieśni o sobótce świętojańskiej” Jan Kochanowski
Jan Kochanowski „Pieśń o sobótce świętojańskiej” – obraz wsi „Pieśń o sobótce świętojańskiej” to jeden z utworów należących do całego cyklu pieśni...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *