Mowgli – charakterystyka postaci, „Księga dżungli”

Poniższe wypracowanie z języka polskiego stanowi charakterystykę jednego z głównych bohaterów książki R. Kiplinga pt: „Księga dżungli”, Mowgliego. Jest to maleńki chłopiec, który zostaje wyratowany z łap tygrysa ludożercy- Shere Khana przez parę wilków. Chłopiec zostaje przyjęty do wilczego stada i wychowany wśród zwierząt. Poznaje zasady panujące w dżungli i uczy się żyć w zgodzie z naturą. Mowgli jest żywymi wesołym chłopcem, lubi zabawy i psoty, często popada w tarapaty, ale wychodzi z nich cało. Chętnie i szybko uczy się nowych rzeczy, zdobywa wiele cennych umiejętności, potrzebnych do życia w dżungli. Wyrasta na mądrego, bystrego i silnego chłopca. Jako nastoletni chłopiec opuszcza wilcze stado i udaje się do ludzkiej wioski. Przygarnia go kobita imieniem Messui. Chłopcu trudno dostosować się do nowych, panujących w wiosce zasad. Z tego też powodu popełniał wiele gaf. Mowgli oskarżony przez strzelca o czary, zostaje obrzucony kamieniami i wypędzony z wioski.

 

Wypracowanie zawiera  469 wyrazów / 3266 znaków.

Mowgli jest jednym z głównych bohaterów książki R. Kiplinga pt: „Księga dżungli”. Jest to maleńki chłopiec, który zostaje wyratowany z łap tygrysa ludożercy- Shere Khana przez parę wilków. Wilcza Matka postanowiła wykarmić chłopca wraz ze swoimi wilczymi dziećmi. Chłopiec zostaje przyjęty do wilczego stada i wychowany wśród zwierząt. Poznaje zasady panujące w dżungli i uczy się żyć w zgodzie z naturą.

Poznajemy go jako maleńkiego, całkiem nagiego i bezbronnego chłopczyka, który jednakowoż wykazywał niezmierną determinację i odwagę, przepychając się miedzy wilczymi braćmi do piersi matki. Z czasem stał sia silnym, mężnym młodzieńcem o niezwykłej odwadze. Wyrósł na dobrego i mądrego człowieka. Pomimo życia wśród zwierząt nie zatracił swojego człowieczeństwa.

Mowgli jest żywymi wesołym chłopcem, lubi zabawy i psoty, często popada w tarapaty, ale wychodzi z nich cało. Chętnie i szybko uczy się nowych rzeczy, zdobywa wiele cennych umiejętności, potrzebnych do życia w dżungli.

Mowgli jest silny, zwinny i niezwykle sprawny fizycznie. Posiada wiele umiejętności, których nie ma przeciętny człowiek. Bardzo szybko uczy się nowych rzeczy. Dzięki swemu zwierzęcemu wychowawcy –Baloo, Mowgli poznaje prawa rządzące dżunglą i mowę zwierząt.

Wyrasta na mądrego, bystrego i silnego chłopca. Mowgli bardzo kocha swoją wilczą rodzinę i jest jej bardzo oddany. Ma wielu zwierzęcych przyjaciół, którym potrafi okazywać wdzięczność: „Zawsze będę pamiętał, iż kocham ciebie i wszystkich, którzy żyją w naszej jaskini”.

Mowgli jest bardzo wrażliwym chłopcem, nie pozwala krzywdzić bezbronnych zwierząt. Ratuje starego Akelę przed młodymi wilkami.

W czasie porwania przez małpy wykazuje się wielkim sprytem i jasnością umysłu. Poprosił ścierwnika, by ten powiadomił Baloo o swojej sytuacji. Baloo wraz z wężem Kaa i panterą Bagheerą ruszyli na pomoc porwanemu chłopcu.

Jako nastoletni chłopiec opuszcza wilcze stado i udaje się do ludzkiej wioski. Przygarnia go kobieta imieniem Messua. Chłopcu trudno dostosować się do nowych, panujących w wiosce zasad. Z tego też powodu popełniał wiele gaf. Jednak zdobył tam nową wiedzę i umiejętności. Poznał ludzką mowę. Nowa rzeczywistość, w jakiej przyszło mu przebywać nie spodobała mu się za bardzo. Czuł się wyobcowany i samotny. Wiele wsparcia okazała mu Messua, który uznała go za swojego zaginionego syna.


Mowgli niejednokrotnie wykazał, że jest odważny i dzielny. Samotnie stawił czoło gromadzie wilków i tygrysowi, swojemu największemu wrogowi. Mowgli zastawia na Shere Khana pułapkę i zabija go. Tygrys zostaje stratowany przez bydło.

Mowgli oskarżony przez strzelca, jednego z mieszkańców wioski, o czary, zostaje obrzucony kamieniami i wypędzony z wioski.

Gromada wilków proponuje Mowgliemu objęcie przywództwa nad Gromadą, ale młodzieniec odmawia i od tej pory samodzielnie przemierza dżunglę i poluje.

Mowgli to wspaniały bohater, który pomimo iż wychowywał się wśród zwierząt nie zatracił swojego człowieczeństwa. Był dobrym i uczciwym człowiekiem, odważnym i umiejącym żyć zgodnie z panującymi zasadami. Szanował i kochał swoją wilczą rodzinę, zawsze okazywał wdzięczność i troskę. Pokonał swojego odwiecznego wroga. Zdobył wiele cennych umiejętności, dzięki którym nauczył się żyć w dżungli i korzystać z jej dobrodziejstw.

„Kronika polska” Galla Anonima – analiza, wypracowanie
„Kronika polska” Galla Anonima – analiza „Kronika polska” Galla Anonima to jedno z najpopularniejszych dzieł średniowiecznej historiografii....
Janko Muzykant – charakterystyka postaci H. Sienkiewicza
Janko Muzykant jest tytułowym bohaterem noweli Henryka Sienkiewicza. Chłopiec urodził się i wychowywał w bardzo biednej, wiejskiej rodzinie....
Utwór „Pan Tadeusz” jako epopeja narodowa, wypracowanie
„Pan Tadeusz” jako epopeja narodowa Wielokrotnie stwierdza się, że „Pan Tadeusz”, utwór Adama Mickiewicza jest epopeją narodową. Aby móc wyjaśnić...
Prometeizm, mesjanizm, ofiara ludzka w imię wartości- wypracowanie maturalne
Prometeizm, mesjanizm, ofiara ludzka w imię wartości- wypracowanie maturalne Wiele w historii i dziejach ludzkich było już bohaterów oddających...
„Dziewczynka z zapałkami” H. Ch. Andersen, wypracowanie - streszczenie
„Dziewczynka z zapałkami” H. Ch. Andersena  to bardzo wzruszająca opowieść o małej dziewczynce, która żyła w ubóstwie i nędzy. Jej jedyną...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *