Kosmologia biblijna i mitologiczna, wizja stworzenia świata, wypracowanie

Kosmogonia to termin określający powstanie świata, jego oblicze możemy odnaleźć zarówno w mitologii jak i podaniach mitologicznych. Należy zaznaczyć, że oba ujęcia różnią się znaczącą ale zawierają również podobieństwa. Rozpoczynając realizacje tematyki trzeba podkreślić, że wizję świata biblijna czerpiemy według Księgi Genesis natomiast mitologiczna według mitu pt ”Narodziny świata”. Pierwsza zasadnicza różnica, którą możemy wyłonić wynika z faktu, iż religia uznana przez Greków była politeistyczna chrześcijanie przyjmują natomiast monoteizm.

W poniższym wypracowaniu dokładnie omówiono tematykę. Wskazano i porównano najważniejsze podobieństwa oraz różnice pomiędzy kosmologią biblijna a mitologiczną. Wypracowanie zawiera  386 słów.

Porównanie kosmologii biblijnej i mitologicznej

Podejmując się realizacji tematyki poniższej pracy na wstępie należy wyjaśnić najważniejsze wątki. Kosmogonia to termin określający powstanie świata, jego oblicze możemy odnaleźć zarówno w mitologii jak i podaniach mitologicznych. Należy zaznaczyć, że oba ujęcia różnią się znaczącą ale zawierają również podobieństwa. Rozpoczynając porównanie trzeba podkreślić, że wizję świata biblijna czerpiemy według Księgi Genesis natomiast mitologiczna według mitu pt ”Narodziny świata”.

Pierwsza zasadnicza różnica, którą możemy wyłonić wynika z faktu, iż religia uznana przez Greków była politeistyczna czyli uznawała istnienie wielu bogów, natomiast religia chrześcijańska ukazuje jednego Boga – stwórcę całego świata przez wzgląd na monoteizm. Gdy w Biblii jeden władca całego istnienia odpowiada za powołanie do życia każdego elementu w mitologii wielu bogów zyskuje odrębne funkcje i zadania.

Księga Genesis prezentuje postać Boga stwarzającego świat jednym z najważniejszych elementów pozostaje nadawanie imion wszelkim wytworom, to jakby symbol powoływania do życia. W ten również sposób zostaje przekazana władza Adamowi- pierwszemu człowiekowi. To on według rozkazu Stwórcy obejmie w panowanie ziemie i żyjące nań stworzenia nazuwając je i obejmując we władzę. Można również wskazać, że Księga Rodzaju ukazująca kolejne działania Boga obejmuje czas sześciu dni tygodnia. Siódmy dzień bowiem został pobłogosławiony przez Stwórcę i ustanowiony dniem odpoczynku, który takim pozostał do dziś w kulturze chrześcijańskiej.

W kosmogonii mitologicznej odnajdujemy opis powstawania ziemi z chaosu czyli totalnego, niepojętego ładu. Następnie wyłaniają się dwie znaczące postacie bogów: Uranosa- niebo i Gaję- ziemię to oni jak pramatka i ojciec dają początek dalszym bogom. Należy zaznaczyć, że według mitu historia powstawania świta zostaje zaprezentowana jako drzewo genealogiczne przerażających pierwszych bogów. To oni obdarzeniu ogromną siłą dzielą między sobą władzę. Pośród ogromnej liczby bóstw i bogów należy wymienić najważniejszych, którzy niejako odgrywali najistotniejszą rolę w panowaniu nad ziemią: Dzeus, Hades i Posejdon.

Z pewnością kolejną bardzo wyraźną różnicą jest prezentacja osoby Boga, o ile w Biblii jest to istota najwyższa posiadająca niepodważalną całkowitą władzę nad światem, będąca uosobieniem wszelkich sił, cnót i wiedzy. W mitologii bogowie poniekąd przypominają ludzi, choć są bowiem obdarzeni nadludzkimi siłami posiadają również ludzie cechy, emocje , negatywne i pozytywne zachowania.

Podobieństwami, które należy wyłonić to z pewnością prezentacja ziemi jako powierzchni płaskiej, nieba natomiast jako sklepienia zawieszonego nad nią. Podobna jest również wizja najwcześniejszego początku, w mitologii jest to chaos w biblii pustka, nicość i ciemność to stąd w obu podaniach wywodzi się niebo i ziemia a potem wszelki kie rośliny i zwierzęta.

Krótkie rządy Jana Olbrachta w Polsce, wypracowanie z historii
Po śmierci Kazimierza Jagiellończyka w 1492 roku rządy w Polsce objął jego trzeci syn, Jan Olbracht. Na tronie litewskim zasiadł Aleksander Jagiellończyk,...
Anzelm Bohatyrowicz – charakterystyka bohatera „Nad Niemnem”
Jednym z bohaterów występujących w powieści E. Orzeszkowej pod tytułem „Nad Niemnem” był Anzelm Bohatyrowicz.  Był on bratem Jerzego i wujem...
Dr John Watson – charakterystyka bohatera A. C. Doyle`a, wypracowanie
Doktor John H. Watson jest postacią fikcyjną stworzoną przez angielskiego pisarza powieści kryminalnych A. C. Doyle`a. Doktor Watson był wiernym...
Piotruś Mostowiak – charakterystyka bohatera „Nasza szkapa” M. Konopnickiej
Piotruś Mostowiak to jeden z bohaterów dziecięcych utworu „Nasza szkapa” autorstwa Marii Konopnickiej. Piotruś był najmłodszym synkiem państwa...
Charakterystyka Jaśka Śliwy - wypracowanie
Jasiek Śliwa, podobnie jak Wawrzuś Skowronek, pochodził ze wsi Poręba. Wychowywał się w ubogiej chłopskiej rodzinie. Jasiek był silnym chłopcem...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *