Dziwa – charakterystyka postaci „Stara baśń”, wypracowanie

Charakterystyka dotyczy jednej z bohaterek powieści J. I. Kraszewskiego zatytułowanej „Stara baśń”. Dziwa była niezwykłą młodą dziewczyną, obdarzoną urodą, talentem poetyckim, a także darem przepowiadania przyszłości. Jej największym pragnieniem było służenie bogom. Jednak życie w świątyni okazało się nudne, a dziewczyna odczuła ogromne rozczarowanie. Być może właśnie to uczucie rozbudziło w niej miłość do Domana, który tak wytrwale o nią walczył. Dziwa była niezwykłą bohaterką, opanowaną, wytrwałą, ale i skromną, nie miała pociągu do błyskotek, nie była materialistką, wolała rozwijać się duchowo i wierzyła, że kapłaństwo spełni jej oczekiwania. Była indywidualistką, kobietą niedostępną, która nie lubiła, gdy narzucano jej swoją wolę.

 

Wypracowanie zawiera 402  wyrazy / 2771 znaków.

Dziwa jest bohaterką powieści J. I. Kraszewskiego pot tytułem „Stara baśń”. Była najmłodszą córką starego Wisza i Jagi, „najpiękniejszą i najukochańszą, a pieśni najśliczniejsze śpiewała.”  Miała niezwykły talent poetycki i cudowny głos. „Matka ją najciekawszych baśni uczyła, ojciec najstarszymi podaniami karmił.”

Kobietą „piękną była tak, że i między najcudniejszymi mogła otrzymać pierwszeństwo. Lice też miała bielsze i mniej opalone,… Biała i rumiana, z usty różowymi, wielkie oczy szafirowe wlepiała z kolei w pierścienie, to w cudzoziemca, to nimi wodziła po siostrach i braciach. Lecz wzrok się jej nie palił do tych błyskotek.”

„Na białej koszuli jej spływał sznur nieforemnych obłamów bursztynu, do których niebieskie i czerwone ziarna się mięszały. Na głowie ruciany wianuszek świeży zieleniał wesoło. (…) jej lice smutno i poważnie patrzało. Między wszystkimi zdawała się panią.”

Dziwa była niezwykłą młodą dziewczyną, obdarzoną urodą, talentem poetyckim, a także darem przepowiadania przyszłości. „Kto chciał wiedzieć przyszłość, jej pytał: pomyślała, popatrzyła, powiedziała”. Jej największym pragnieniem było służenie bogom.

Pewnej nocy w Święto Kupały została porwana przez Domana, mężczyznę od dawna w niej zakochanego. Jednak dziewczyna go nie chciała, bo wolała służyć bogom; wyrwała mu się, raniąc go  i uciekła, chroniąc się w świątyni Nii.

Jednak życie w świątyni okazało się nudne, a dziewczyna odczuła ogromne rozczarowanie. Być może właśnie to uczucie rozbudziło w niej miłość do Domana, który tak wytrwale o nią walczył. Dała się porwać powtórnie i została jego żoną. Doceniła wytrwałość i cierpliwość chłopaka.

Dziwa była niezwykłą bohaterką, opanowaną, wytrwałą, ale i skromną, nie miała pociągu do błyskotek, nie była materialistką, wolała rozwijać się duchowo i wierzyła, że kapłaństwo spełni jej oczekiwania. Marzenie bycia kapłanką okazało się w rzeczywistości dziecięcą mrzonką.

Cieszyła się ogromnym szacunkiem i zaufaniem wśród ludu, zarówno wśród młodych jak i starych. Nikt nie śmiał się jej nigdy przeciwstawić, bo ludzie uważali, że duchy ją sobie upodobały. Nie bała się niczego. „Dlatego gdy drugie siostry i bratowe same w las się iść lękały, tam gdzie duchy latają, unosząc się nad strumieniami, nad jeziory, nad górami i wąwozy, Dziwa szła śmiało wiedząc, że się jej nic złego nie stanie, że niewidzialna ręka zwierza i wilkołaka odegna, smoka i węża nie dopuści.” Dziwa stanowiła opokę dla rodziny i przyjaciół.

Bohaterka  była indywidualistką, kobietą niedostępną, która nie lubiła, gdy narzucano jej swoją wolę. Imponuje pewnością siebie. Jej charakter to niezwykła mieszanka kobiety wrażliwej, delikatnej, uduchowionej, ale również twardej, wytrwałej i dumnej. Cechy te sprawiają, że Dziwa jest wyjątkową i niezwykłą kobietą.

Profesor Spencer – charakterystyka, „Buszujący w zbożu”, wypracowanie
Profesor Spencer był jednym z bohaterów epizodycznych książki J. D. Salingera pod tytułem „Buszujący w zbożu”. Bohater był nauczycielem historii...
"My idol" - wypracowanie po angielsku
My idol – Kate Winslet – a film actor. I like the cinema very much therefore I have chosen to write something about one of my favourite actresses...
„Serce roście” analiza pieśni Jana Kochanowskiego
„Serce roście” analiza pieśni Jana Kochanowskiego „Serce roście” to tytuł pieśni autorstwa Jana Kochanowskiego. Podmiot liryczny w utworze ujawnia...
Jaka jesteś miłości? – interpretacje „Hymnu o miłości” i „Pieśni nad pieśniami”
„Pieśń nad pieśniami” W tytule została zastosowana hiperbola. Tekst nie zawiera wątków religijnych. Podmiot liryczny bardzo dokładnie opisuje...
Dyrektor – charakterystyka, „Jądro ciemności”, wypracowanie
Jednym z bohaterów książki J. Conrada pod tytułem „Jądro ciemności” był Dyrektor stacji centralnej, a poniższe wypracowanie stanowi charakterystykę...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *