Fileas Fogg – charakterystyka postaci, J. Verne

Wypracowanie z języka polskiego jest charakterystyką Fileasa Fogga, głównego bohatera książki J. Verne pt.: „W 80 dni dookoła świata”. Książka opowiada o pewnym, niezwykle tajemniczym angielskim dżentelmenie, który zakłada się z członkami klubu „Reforma” o to, że opłynie kulę ziemską w zaledwie 80 dni. W tym nieco szalonym przedsięwzięciu towarzyszy mu jego wierny sługa, Jan Obieżyświat. Pan Fogg był bez wątpienia człowiekiem inteligentnym, niezwykle oczytanym. Znał się na mapach jak mało kto. „Jednak od wielu lat nie opuszczał Londynu. Zobaczyć go było można jedynie na trasie, którą codziennie przebywał, to znaczy między domem a klubem(…). Co dzień czytywał dzienniki i grał w wista, bo tylko te dwie czynności uważał za właściwy sposób spędzania czasu. Jak zatem poradził sobie w tej niesamowitej podróży? Odpowiedź znajdziecie w książce!

 

Wypracowanie zawiera  471 wyrazów / 3223 znaki.

Głównym bohaterem książki „W 80 dni dookoła świata” autorstwa J. Verne jest niezwykle tajemniczy angielski dżentelmen, Fileas Fogg. „Żył on samotnie w domu swoim przy Saville Row, w domu, którego progów nie przekraczał żaden gość”.

„Był to mężczyzna lat około czterdziestu, o twarzy szlachetnej i pięknej, o wysokiej postaci, której nie szpeciła lekko już zaznaczająca się tusza, blondyn o jasnych faworytach, z czołem gładkim i szerokim, o bladej cerze i wspaniałych zębach”.

„,Spokojny, flegmatyczny, o jasnym, badawczym spojrzeniu, był typowym Anglikiem o zimnej krwi. Był to mężczyzna urodziwy i wytworny, godnie reprezentujący wyborowe towarzystwo angielskie. Był człowiekiem zamkniętym w sobie. „Mówił mało i lakonicznie, co jeszcze podkreślało jego tajemniczość”. Rzadko ujawniał emocje i niechętnie okazywał uczucia. Był niezwykle opanowaną osobą.

Był człowiekiem bogatym. „Nie był rozrzutny, ale nie był tez skąpy. Gdy chodziło o sprawę szlachetną, pożyteczną czy cel dobroczynny, nie omieszkał ich wesprzeć w sposób dyskretny”.

„Fileas Fogg należał do rzędu ludzi matematycznie dokładnych, którzy, nigdy się nie spiesząc, zawsze są gotowi na czas, a to dlatego, że potrafią stosować doskonałą ekonomię ruchów. Zawsze wybierał drogę najkrótszą”.

„Nigdy nie błądził wzrokiem po suficie i nie pozwalał sobie na zbyteczne gesty. Nigdy też nie widziano pana Fogga w stanie wzruszenia czy niepokoju”. Był zawsze punktualny i tego samego wymagał od innych. Posiadał niezwykłą umiejętność odróżniania spraw ważnych od tych mniej istotnych.

Żył samotnie, nie miał żony ani dzieci.

Pan Fogg był bez wątpienia człowiekiem inteligentnym, niezwykle oczytanym. Znał się na mapach jak mało kto. „Jednak od wielu lat nie opuszczał Londynu. Zobaczyć go było można jedynie na trasie, którą codziennie przebywał, to znaczy między domem a klubem(…). Co dzień czytywał dzienniki i grał w wista, bo tylko te dwie czynności uważał za właściwy sposób spędzania czasu.

Pewnego dnia zakłada się, że w 80 dni objedzie dookoła kulę ziemską. W podróż tę zabiera z sobą swojego oddanego lokaja, Jana Obieżyświata. Wspólnie przezywają wiele niesamowitych przygód, niejednokrotnie narażają się na niebezpieczeństwo, poznają wielu wspaniałych, ale i nieżyczliwych im ludzi. W czasie podróży Pan Fogg poznaje kobietę, w której się zakochuje.

Podróż niezwykle zmieniła Fogga. Mężczyzna zakochał się, bez wahania i z narażeniem życia postanowił uratować piękną hinduskę od tragicznej śmierci w płomieniach. Potrafił poświęcić się dla innych, nie liczył się z pieniędzmi, chociaż bardzo zależało mu na ukończeniu wyprawy i wygraniu zakładu. Nie dążył jednak do tego po trupach. Postępował honorowo i zgodnie z prawem.

Wobec Jana również zmienił swoje postępowanie. Zaczął go traktować jak wiernego przyjaciela, a nie tylko jak oddanego służącego. Uratował go z rąk Indian.

Fileas Fogg zawsze był oazą spokoju, wszelkie decyzje podejmował ze stoickim spokojem.  Tak naprawdę pierwsze emocje wzruszenia Fileas okazał, gdy wyznał Audzie miłość, a ta odwzajemniła jego uczucia.

Fileas Fogg to wspaniały człowiek, niezwykły dżentelmen, który nie daje się porwać emocjom, na którego można liczyć w każdej sytuacji. To prawdziwy przyjaciel i wierny towarzysz podróży.

Cedryk Errol – charakterystyka bohatera F. H. Burnett, „Mały Lord”
Głównym bohaterem książki pod tytułem „Mały lord” F. H. Burnett był siedmioletni chłopiec, Cedryk Errol z pochodzenia arystokrata. Jego ojciec...
Iwo Gąsowski – charakterystyka bohatera, „Szatan z siódmej klasy”
Iwo Gąsowski był jednym z bohaterów książki K. Makuszyńskiego pod tytułem „Szatan z siódmej klasy”. Iwo Gąsowski był matematykiem i bratem profesora...
„Kubuś Fatalista i jego pan” Denis Diderot – teoria predestynacji.
„Kubuś Fatalista i jego pan” Denis Diderot – teoria predestynacji. Realizując tematykę pracy należy najpierw wyjaśnić zawarte w tytule pojęcie....
Wypracowanie – streszczenie noweli „Tadeusz” E. Orzeszkowej
Nowela ukazuje życie chłopskiej rodziny, parobka Klemensa i jego niezbyt urodziwej żony, Chwedory, którzy długo oczekiwali na narodziny synka....
Boromir – charakterystyka postaci, J. R. R. Tolkien, wypracowanie
Jednym z bohaterów „Władcy pierścieni” J. R. R. Tolkiena jest Boromir. Był on synem namiestnika Gondoru, Denethora II i starszym bratem Faramira....

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *