Archiwa

Moralitet

Moralitet to rodzaj dramatu alegorycznego, który był popularny w średniowiecznej Europie. Charakterystyczną cechą moralitetów jest ich dydaktyczny charakter – przedstawiają one moralne lekcje i pouczenia, często poprzez personifikację abstrakcyjnych cnót, wad lub innych koncepcji moralnych. …

Czytaj więcej

Fonetyka – definicja

FONETYKA jest jednym z działów lingwistyki. Jej zadaniem jest badanie dźwięków mowy ludzkiej od strony ich artykulacji przez co rozumie się sposób w jaki wytwarzany jest dźwięk za pomocą narządów mowy, oraz ich fizycznych cech, …

Czytaj więcej

Metafora – definicja i podział

METAFORA czyli inaczej przenośnia, to jeden ze środków stylistycznych, który polega na przeniesieniu znaczenia wyrazu lub wyrażenia na jakieś inne pojęcie, dzięki któremu uzyskuje się inną znaczeniowo całość, np. powódź kwiatów.   “Metafory i analogie, …

Czytaj więcej

Recenzja – definicja, budowa

RECENZJA to jeden z gatunków literackich o ściśle określonej i specyficznej formule. Jest to swoista analiza i ocena zarówno dzieła literackiego, działa sztuki a w dzisiejszych czasach szczególnie kojarzona z filmem czy też książką. Zdarzają …

Czytaj więcej

Literatura, definicja i podział

LITERATURA to zbiór wszelkiego rodzaju sensownych zapisów będących wytworem ludzkiego rozumu. Zbiór ten podzielony został na zapisy literatury pięknej oraz literaturę stosowaną. Do pierwszej grupy zalicza się wszelkie dzieła artystyczne, które w zależności od budowy, …

Czytaj więcej

Mit, definicje i funkcje

MIT jest pewnego rodzaju legendą czy też baśnią, która opisuje wyobrażony przez człowieka porządek świata. Próbują one wyjaśnić wszelkie nieoczywiste zjawiska, jakie mają miejsce zarówno w przyrodzie czy też naturę człowieka, która pcha go do …

Czytaj więcej

Nowela, definicja i geneza

NOWELA jest krótkim utworem zaliczanym do epiki, który charakteryzuje zwarta kompozycja i jeden główny wątek fabularny nieposiadający innych pobocznych zawiłości fabularnych. W utworach tego typu zauważalna jest przewaga motywów dynamicznych gdzie akcja zmierza w kierunku …

Czytaj więcej

Opowiadanie, definicja i geneza

OPOWIADANIE to jeden z rodzajów prozy. Jego charakterystyczną cechą jest krótka zawarta na kilkunastu stronicach nieskomplikowana fabuła. Jest to utwór o bardzo prostej budowie, koncentrujący się na jednym wątku fabularnym zawierającym skromną ilość bohaterów. Budowa …

Czytaj więcej

Komedia, definicja rodzaje

Komedia to gatunek literacki, którego cechami charakterystycznymi są między innymi pogodny nastrój, treść lekka w odbiorze, komiczne sytuacje i wypowiedzi bohaterów, zdecydowanie żywa i intensywna akcja a na końcu szczęśliwe zakończenie całej historii. Komedia jest …

Czytaj więcej