WODÓR to bardzo lekki, niewidoczny i łatwopalny gaz. Jet także pierwiastkiem najpowszechniej występującym w przyrodzie. Większość ziemskich zasobów wodoru jest jednak uwięziona w innych substancjach. Atomy wodoru są najlżejsze ze wszystkich atomów pierwiastków. Łączą się w pary tworzące cząsteczki gazowe wodoru, w czasie spalania wodoru jego atomy wchodzą w reakcję z tlenem atmosferycznym i powstaje woda.
Każda cząsteczka wody składa się z dwóch atomów wodoru połączonych z jednym atomem tlenu. Prawie cały zasób wodoru na Ziemi występuje w połączeniu z innymi pierwiastkami w takich substancjach jak ropa naftowa, gaz ziemny czy woda. Wodór można także wyodrębnić z wody morskiej.
W przemyśle chemicznym stosuje się wodór do wytwarzania amoniaku, mydła, tworzyw sztucznych, a także do przetwarzania oleju w margarynę. Wodór jest bardzo lekki, dlatego unosi w powietrzu, służy, jako paliwo rakietowe. Być może w przyszłości znajdzie zastosowanie, jako napęd samochodów i ciężarówek, ponieważ silniki napędzane wodorem są przyjazne dla środowiska i wydzielają tylko parę wodną.
Zobacz testy z chemii dla szkół średnich i gimnazjum