ŚWIATŁO to rodzaj promieniowania, jakiego źródłem może być wszystko, co świeci na przykład słońce lub lampa. Światło przechodzi przez szkło lub wodę, ale odbija się od przedmiotów nieprzezroczystych. Słońce, żarówki, ekran telewizora czy płomienie ogniska emitują własne światło. Większość przedmiotów nie posiada takich właściwości, a postrzegamy je dlatego, że odbijają światło, które trafia do naszych oczu.
Białe powierzchnie odbijają znaczne ilości światła, dlatego postrzegamy je jako jasne, z kolei powierzchnie czarne prawie wcale nie odbijają promieni świetlnych. Światło rozchodzi się prostoliniowo, a przeszkoda umieszczona na jego drodze rzuca cień tam, gdzie światło nie może dotrzeć.
Promienie świetlne wnikające do szkła, wody lub innego materiału przezroczystego pod kątem innym niż 90 stopni ulegają załamaniu (zjawisko to nazywa się ugięciem). Światło to niezliczona liczba fal, które wędrują w przestrzeni niczym zmarszczki rozchodzące się po powierzchni stawu. Fale świetlne są bardzo krótkie. Odległość między sąsiednimi grzbietami fal nazywa się długością fali. Rozmaitym barwom światła odpowiadają różne długości fal.
Zobacz testy z fizyki dla szkół średnich i gimnazjum