POWIETRZE otacza nas zawsze choć nie da się go dotknąć ani zobaczyć, to udaje się je poczuć choćby podczas silniejszego wiatru. Jest to czynnik, bez którego życie na Ziemi nie byłoby możliwe. To właśnie dzięki niemu żyjemy nie tylko my, ale również wszystko co nas otacza. Powietrze to mieszanina gazów, w skład, której wchodzi głównie tlen i azot. Znajduje się w niej również argon oraz dwutlenek węgla. Ten ostatni jest niezbędną substancją odżywczą dla wszystkich roślin.
To właśnie dzięki roślinom człowiek oraz zwierzęta mają czym oddychać. Dzieje się tak za sprawą procesu fotosyntezy, podczas którego przyswojony przez rośliny dwutlenek węgla przetwarzany jest w tlen i wydalany do atmosfery.
Pozostałe składniki powietrza to gazy szlachetne, kurz, para wodna,pyłki roślin, nasiona i drobne żyjątka. Za sprawą działalności człowieka odnaleźć w nim można także zanieczyszczenia wytwarzane przez samochody i fabryki.
Sprężone powietrze wykorzystywane jest jako nośnik energii. W pneumatyce przygotowanie sprężonego powietrza, realizowane w specjalnych urządzeniach (elementach), polega na:
– usunięciu z niego zanieczyszczeń,
– redukcji ciśnienia do wymaganego poziomu,
– wprowadzeniu czynnika smarnego (dla mechanizmów, które tego wymagają).
Zobacz testy z geografii dla szkół średnich i gimnazjum