Jan Andrzej Morsztyn herbu Leliwa urodził się 24 czerwca 1621 roku w Raciborsku, zmarł 8 stycznia 1693 roku w Paryżu. Był synem zamożnego ziemianina. Swą edukację pogłębiał na uniwersytecie w Lejdzie. W latach młodości poza pozyskiwaniem wiedzy odbył również podróż w towarzystwie swego brata po Włoszech i Francji. Dzięki protekcji rodziny Lubomirskich, z którymi związał się po powrocie z podróży, udało mu się pozyskać kontakty na dworze królewskim. Zapoczątkowało to jego karierę na stanowiskach ściśle powiązanych z tym dworem.
W roku 1659 pojął za żonę córkę Henryka Gordona, Katarzynę. W polityce opowiadał się po stronie profrancuskiej, co skutkowało zawiązaniem spisku z Ludwikiem XIV przeciwko Janowi III Sobieskiemu. Spisek ten jednak został wykryty, co wymusiło na Morsztynie ucieczkę z kraju. Osiadł we Francji, obejmując stanowisko sekretarza Ludwika XIV.
Morsztyn poza rolą polityka był również poetą, typowym przedstawicielem baroku dworskiego. Nie traktował on jednak pisania poważnie. Była to dla niego jedynie rozrywka, zabawa słowem. Przykładowe utwory jego autorstwa to: Bierzmowanie, Niedostatek, Do trupa, Na kwiatki, Pieśń.
Zobacz testy z języka polskiego dla szkół średnich i gimnazjum