MATERIA to naukowy termin, który oznacza to, z czego wszystko powstało i nadal istnieje. Materia występuje w trzech stanach skupienia: stałym, ciekłym i gazowym. Pod wpływem ciepła lub zimna substancje mogą zmieniać stan z stałego w ciekły lub gazowy i odwrotnie. W temperaturach i ciśnieniach zwykle panujących na Ziemi, większość substancji zachowuje jeden, określony stan.
Na przykład żelazo znajduje się w stanie stałym, a tlen w stanie gazowym, ale przez podgrzanie żelaza w piecu można jednak zmienić je w ciało ciekłe, także tlen pod wpływem niskich temperatur i wysokiego ciśnienia można zmienić w ciało ciekłe.
Woda to jedyna substancja, która powszechnie występuje we wszystkich trzech stanach skupienia. Poniżej temperatury zerowej woda przybiera formę ciała stałego- lodu, którego molekuły zachowują stały wzór. Pod wpływem wzrostu temperatury odłączają się od siebie, lód topi się i zamienia w lód. W stanie ciekłym, woda zaczyna parować – szybciej poruszające się molekuły unoszą się nad powierzchnią, tworząc gaz zwany parą wodną.
Zobacz testy z fizyki dla szkół średnich i gimnazjum