Hanna Krall urodziła się 20 maja 1935 roku w Warszawie, jest dziennikarką oraz pisarką o żydowskim pochodzeniu. Jej rodzice to Salomon Krall i Felicja Jadwiga z domu Reichold. W okresie dzieciństwa przebywała w Lublinie. W czasie II wojny światowej straciła większość członków rodziny, w tym również ojca. Sama ocalała wyłącznie dzięki temu, że się ukrywała i cudem uszła z życiem z transportu do getta.
Swą edukację ukończyła już po wojnie, studiując dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Jej publikacje zamieszczane były w „Życiu Warszawy” i „Polityce”. Jej dorobkiem zwieńczającym prace korespondenta w ZSRR był zbiór reportaży „Na wschód od Arbatu”, „Syberia, kraj możliwości”, „Dojrzałość dostępna dla wszystkich”. Największą sławę przyniosła jej jednak książka będąca swoistym wywiadem z Markiem Edelmanem pod tytułem „Zdążyć przed Panem Bogiem”, poruszająca problematykę żydowską.
W roku 1999 uhonorowana została Nagrodą Fundacji Kultury. Jej dzieła tłumaczone były na wiele języków. W roku 2005 otrzymała nominację do Nagrody NIKE za książkępod tytułem „Wyjątkowo długa linia”. Pod koniec 2009 roku zdobyła najwyższe wyróżnienie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, czyli Dziennikarski Laur.
Jej dzieła to między innymi: Zdążyć przed Panem Bogiem, Sześć odcieni bieli, Sublokatorka, Trudności ze wstawaniem, Hipnoza, Co się stało z naszą bajką, Król kier znów na wylocie, Różowe strusie pióro.
Zobacz testy z języka polskiego dla szkół średnich i gimnazjum