Klimatem nazywamy zbiór zjawisk pogodowych na pewnym obszarze występujących przez pewien okres czasu. Charakteryzowany jest poprzez wieloletnie obserwacje przeróżnych składników takich jak pomiar temperatury, opadów atmosferycznych oraz siły i kierunku wiatrów. Przyjęto, że standardowy czas potrzebny na określenie danego klimatu poprzez przeprowadzanie powyższych pomiarów to 30 lat.
Okazuje się więc, iż klimat na Ziemi kształtowany jest przez trzy podstawowe czynniki: obieg ciepła, obieg wody a także krążenie powietrza i czynniki geograficzne takie jak: układ lądów, wysokość nad poziomem morza. Klimat to jeden z ważniejszych czynników charakteryzujących występowanie organizmów oraz ich życie na danym obszarze planety.
Nauką zajmującą się poznawaniem wszelkich zagadnień związanych z klimatem jest klimatologia.
Ziemia dzieli się na poszczególne strefy klimatyczne:
* klimat okołobiegunowy
* klimat umiarkowany
* klimat podzwrotnikowy
* klimat zwrotnikowy
* klimat podrównikowy
* klimat równikowy
W Polsce panuje klimat umiarkowany o charakterze przejściowym pomiędzy klimatem morskim a lądowym. Jest to efekt ścierania się mas wilgotnego powietrza znad Atlantyku z suchym powietrzem z głębi kontynentu euroazjatyckiego. W efekcie klimat Polski odznacza się znacznymi wahaniami w przebiegu pór roku w następujących po sobie latach.[poland.gov.pl]
Zobacz testy z geografii dla gimnazjum i liceum