Kauczuk to podstawowa substancja wykorzystywana do produkcji wielu artykułów. Znaleźć go możemy zarówno w oponach samochodowych, rękawiczkach chirurgicznych, wężach ogrodowych, piłeczkach do tenisa jak i wielu innych produktach używanych, na co dzień. Cechą charakterystyczną dla kauczuku, za którą jest szczególnie ceniony jest jego elastyczność. Można swobodnie manipulować jego kształtem a po zaprzestaniu oddziaływania i tak wraca do swej pierwotnej formy.
Kauczuk, czyli naturalna guma pozyskiwany i wytwarzany jest z soku drzewa hewea, należącego do rodziny wilczomleczowatych. Drzewa te występują w Ameryce Środkowej i Południowej. Jednak w obecnych czasach przeważająca większość plantacji znajduje się w Azji Południowo-Wschodniej, gdzie produkuje się najwięcej kauczuku. Od połowy XX wieku naturalny kauczuk zostaje systematycznie wypierany przez kauczuk syntetyczny wytwarzany z produktów ropopochodnych. Stanowi on aż 2/3 ogólnej produkcji.
Substancję zwaną lateksem, z której produkuje się kauczuk, otrzymuje się wskutek nacinania drzew, przez pracowników plantacji. Z naciętego miejsca przez kilka godzin wycieka lateks zbierany do specjalnych pojemników. W późniejszym etapie produkcji zostaje oczyszczony, rozwałkowany, odciśnięty i wysuszony. Efektem końcowym jest surowa guma, która dla polepszenia swych właściwości mieszana jest z siarką. Dzięki temu zabiegowi zwiększa się elastyczność kauczuku oraz jego wytrzymałość.