Grzech jest pojęciem obecnym w wielu religiach. Oznacza on przekroczenie pewnych konkretnych norm moralnych i religijnych. Chcąc być bardziej precyzyjnym powiedzieć można, iż jest to świadome i dobrowolne działanie czy też jego brak(chodzi tu o grzech zaniechania) a także postawa, które są sprzeczne nakazom danym przez Boga lub bogów(w zależności od religii). Jednym słowem grzechem nazwać można postawę lub działanie przeciw Bogu.
Zazwyczaj grzech dzielony jest na różne rodzaje a także stopnie, co nie znaczy, iż wszystkie działania tego typu nazywane są grzechem. W momencie popełnienia grzechu i nie usunięcie go prowadzi do otrzymania kary w życiu pozagrobowym, najczęściej jest to zesłanie do piekła lub pozbawienie się jedności z Bogiem.
W wierze katolickiej grzechem nazywa się świadome i dobrowolne przekroczenie Prawa Bożego, które prowadzić może do zerwania jedności z Bogiem i pozbawienia się łaski uświęcającej, czyli wiecznego zbawienia. Każdy z popełnionych grzechów oddala człowieka od Boga. Kościół katolicki uważa, że jednym z elementów wiary jest uznanie grzesznej natury człowieka. Kościół uważa, że skłonność ta jest powodem tego, iż każdy człowiek rodzi się z grzechem pierworodnym, który zmywa sakrament chrztu. Nie zmywa on jednak ludzkiej skłonności do grzechu.
Zobacz testy z religii dla szkół średnich i gimnazjum